Za botami, które słyszymy w słuchawce telefonu zwykle stoją ludzie. Wciskają oni jedynie odpowiednie klawisze ze zdefiniowanymi odpowiedziami na pytanie lub stwierdzenie osoby, do której automat się dodzwonił. Jednak to nie operatorzy udający te inteligentne boty wykonują połączenia. Za tym procesem stoi już prawdziwy komputer. Ten natomiast potrafi być niezwykle irytujący. Naukowcy postanowili się przyjrzeć tym systemom, żeby zrozumieć ich działanie.

Naukowcy obalają mity związane z botami call center

mity związane z botami call center

Starając się lepiej zrozumieć boty, naukowcy z North Carolina State University założyli 66 606 fałszywych linii telefonicznych i nagrali 1 481 201 niezamówionych rozmów w okresie 11 miesięcy. Ich badania obalają kilka długoletnich mitów, ale potwierdzają również, że pojedyncze osoby rzeczywiście mogą być wręcz nękane ciągłymi połączeniami. Zespół stwierdził, że odbieranie takich połączeń nie zwiększa prawdopodobieństwa otrzymywania kolejnych tego typu. Jednak historie o ludziach bombardowanych tak wieloma połączeniami z nieznanych numerów, że nie mogą używać swoich telefonów, są prawdopodobnie prawdziwe.

Duża ilość połączeń zasadniczo uniemożliwia osobie, która faktycznie ma odpowiedni numer telefonu, korzystanie z niego. Jednakże, ponieważ boty dość często zmieniają numery, niedogodność zazwyczaj trwa tylko dzień lub dwa.

— Powiedział w oświadczeniu Brad Reaves, współautor pracy na temat pracy i adiunkt w dziedzinie informatyki w NC State.

Warto tu dodać, że z powodu gigantycznej bazy numerów należących do botów dodawanie ich do czarnej listy nie jest w takim wypadku żadnym rozwiązaniem. 

Zobacz też: Odinstalowanie Edge będzie niemożliwe – takie zmiany już niedługo w Windowsie

Co ważniejsze, zespół był w stanie pogrupować niektóre z botów w klastry wynikające z 2 687 konkretnych kampanii. Większość kampanii wykonała tylko kilka połączeń. Jednak są przypadki, które wykonywały tysiące.

Skutecznie można zawęzić dużą część botów do zaledwie kilku kampanii. I można je namierzyć. Jest to temat, który będziemy omawiać w przyszłości.

— Dodał powiedział Reaves.

Jeśli badacze będą w stanie prześledzić tysiące połączeń do zaledwie kilku kampanii, mogą być w stanie lepiej walczyć ze spamerami. Niestety, oni również się rozwijają i opracowują nowe metody. Dlatego też najlepszą metodą jest niedopuszczenie do znalezienia się naszego numeru w jakiejś bazie marketingowej. Te dość często z nich wyciekają w dziwnych okolicznościach i trafiają do sprzedawców garnków.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.