Chcesz wymienić swój dysk SSD lub RAM? A może składasz nowy komputer? Jeśli to możliwe, to wstrzymaj się z ich zakupem! Według analityków wkrótce ich ceny spadną do rekordowo niskiego poziomu. Ma to się stać głównie z powodu nadmiernej podaży produktów opartych na pamięci NAND i DRAM. Według nowego raportu ceny spadną o około 10 procent w ciągu 2020 roku i będą nadal spadać w pierwszym kwartale 2021 roku.

Nadciągają obniżki cen SSD i RAM

Nadciągają obniżki cen SSD i RAM

Pamięci nie są czymś, na czym warto oszczędzać. Oczywiście zakup zbyt drogich względem procesora, karty graficznej czy płyty głównej mija się z celem. Jednak wybieranie najtańszych możliwych w sklepie zwykle sprawia, że potencjał naszego komputera jest przez nie zwyczajnie tłamszony. Dlatego zawsze należy dopierać je adekwatnie do naszego zestawu komputerowego. Warto również pamiętać, że wielkość pamięci może i jest głównym parametrem, który nas interesuje, ale nie jedynym, jaki ma znaczenie. Na szczęście ich ceny mają być znacznie niższe.

Pomimo tradycyjnego, szczytowego sezonu sprzedaży urządzeń elektronicznych i premiery nowych iPhone Apple w 3Q20, kwartalny spadek średniej ceny sprzedaży NAND flash prawdopodobnie osiągnie 10 procent, ze względu na nadwyżkę zapasów klienta końcowego pod wpływem pandemii.

— Podaje DRAMeXchange.

Zobacz też: Koniec wsparcia Internet Explorer 11 w usługach sieciowych Microsoftu – znamy dokładną datę

Dodatkowo ceny układów pamięci, w tym NAND i DRAM, mają spaść w czwartym kwartale o 10 procent, a tendencja spadkowa utrzyma się w pierwszej połowie 2021 roku. Przyczyna spadku cen sprowadza się do podaży i popytu. Wokół jest za dużo pamięci, a klientów za mało. Analityk Deutsche Bank Sidney Ho twierdzi, że centra danych i inni klienci korporacyjni zgromadzili urządzenia pamięciowe na początku pandemii w obawie przed przyszłym niedoborem. Spowodowało to nadmierną podaż, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie klientów w najbliższych kwartałach. Nie tylko panika zakupów spowodowała spadek cen. W miarę jak dostawcy będą nadal poprawiać wydajność 128L NAND flash, nadpodaż na rynku NAND flash nasili się w 4Q20, jeszcze bardziej zaostrzając spadek cen. Warto dodać, że odbije się to znacznie na użytkownikach. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.