nvidia-tegra-3
Ostatnie dni obfitują w wiadomości dotyczące nowych tabletów, które wykorzystują układ Tegra 3. Większość użytkowników jest zadowolona z tego, jakie możliwości oferuje ten układ, jednak dość powszechna jest obawa o cenę tych urządzeń. Dyrektor generalny Nvidii ma jednak dobre wiadomości dla osób zainteresowanych.

Pierwszym tabletem z układem Nvidia Tegra 3, który trafi na rynek, będzie Asus Transformer Prime. Zainteresowanie tym urządzeniem jest bardzo duże – po części jest to efektem tego, jak dobrą opinią cieszy się pierwsza generacja Transformera. Do tej pory tablet Asusa charakteryzował się bardzo dobrym stosunkiem ceny do możliwości.

Ile będzie kosztować Transformer Prime? Na tę chwilę urządzenie zostało wycenione na 499 dolarów w podstawowej wersji – co prawda oferuje ona m.in. dwukrotnie większą ilość dostępnego miejsca na pliki (32 GB), jednak cena niebezpiecznie zbliża się do tej iPada 2 – również w podstawowej wersji. Czy tablety z Tegrą 3 faktycznie będą droższe?

Tegra 3 jest całkowitą nowością na rynku, jesteśmy dopiero na etapie oczekiwania na pierwszy tablet z tym układem. Musimy zatem liczyć się z tym, że w ciągu pierwszych miesięcy dominować będą urządzenia nieco droższe. Głos w tej sprawie zabrał sam Jen-Hsun Huang, który pełni funkcję dyrektora generalnego Nvidii.

Zdaniem Huanga, już w połowie 2012 roku możemy spodziewać się pierwszych tabletów z Tegrą 3, które będą dostępne w cenie 299 dolarów. Oznaczałoby to, że czekają nas spore obniżki cen i osoby, którym zależy na zakupie tabletu z Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich i Tegrą 3, powinny uzbroić się w cierpliwość.

Odnośnie układu Nvidii i przełożenia na wysokość ceny, warto również pamiętać o tym, że pierwszy tablet z Androidem i Tegrą 2 (Motorola Xoom) kosztował niemal 800 dolarów. Większość tabletów, które faktycznie cieszyły się późniejszym zainteresowaniem ze strony użytkowników, były wyceniane na ok. 400 dolarów.

Inną istotną kwestią jest również to, że producent, który jako pierwszy wprowadza do sprzedaży produkt wykorzystujący nową generację tak ważnego elementu, jakim jest układ SoC, ma przywilej podyktowania nieco wyższej ceny. W sytuacji, gdy rynek negatywnie zweryfikuje wysokość ceny, konieczna będzie jej redukcja.

źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula