No może nie do końca wrócić, a raczej udać się do innych jaskiń. Do jaskiń w których ludzi niemal na pewno nigdy wcześniej nie było. W końcu te nie znajdują się nawet na Ziemi. Przyszli astronauci mogliby pewnego dnia wykorzystać naturalne struktury już istniejące na Księżycu i Marsie jako fundament dla ludzkich kolonii. Brak konieczności budowania naziemnych baz zaoszczędziłby ogromne sumy pieniędzy i mógłby przyspieszyć kolonizację tych ciał o wiele lat.

Jaskinie Marsa i Księżyca jako cel kolonizacji

Jaskinie Marsa i Księżyca jako cel kolonizacji

Naukowcy z Uniwersytetu Bolońskiego we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Padwie porównali rury lawowe tutaj na Ziemi z ich odpowiednikami na Księżycu i Marsie. Jaskiniowe struktury, zwane także piroduktami, są naturalnym przewodem powstałym w wyniku przepływu lawy z wulkanu. Na podstawie tego, co udało nam się zaobserwować za pomocą zdjęć satelitarnych i sond międzyplanetarnych badacze uważają, że kanały te mogą być idealnymi kandydatami do budowy podziemnych baz. Rozwiązują one bowiem szereg problemów, które musiałyby rozwiązać bazy powierzchniowe i to dość sporym kosztem materiałów i czasu.

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda rezygnuje z TikToka – oto powód

Po pierwsze, są one ogromne. Uważa się, że niektóre rury marsjańskie są 100 razy szersze niż te na Ziemi, które zazwyczaj mają średnicę od 10 do 30 metrów. Natomiast te Księżycu mogą być do 1000 razy szersze od lokalnych wariantów, z niektórymi rozciągającymi się na długości do 40 kilometrów. Ponadto tuby te mogłyby osłaniać mieszkańców przed promieniowaniem kosmicznym i słonecznym. Mogą również służyć do regulacji wahań temperatury pomiędzy dniem i nocą, a nawet chronić ludzi przed częstymi na takich ciałach uderzeniami mikrometeorytów. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.