IBM zaprezentowało właśnie swój najnowszy procesor w architekturze PowerPC, czyli jednostkę Power10. Mimo że na rynku konsumenckim rozwiązania te przestały mieć jakiekolwiek znaczenie, to wciąż znajdują one zastosowania w rozwiązaniach chmurowych. Największą zmianą względem poprzednika jest nowa technologia zwana Memory Inception. Dzięki niej IBM Power10 jest w stanie uzyskać dostęp i współdzielić pamięć fizyczną zainstalowaną w innych systemach opartych na Power10 w celu stworzenia masywnych klastrów pamięci, które mogą być wykorzystywane przez każdy z systemów w grupie.

IBM Power10

IBM Power10

Podczas konferencji Hot Chips 2020 firma IBM ogłosiła kolejną generację swojej rodziny procesorów centralnych IBM Power. IBM Power10 jest pierwszym skomercjalizowanym procesorem 7 nm firmy. Dla przypomnienia Intel wciąż ma poważne problemy z procesem 10 nm. Wróćmy jednak do procesora twórcy rynku PC. Platforma ta jest przeznaczona do hybrydowego przetwarzania chmur obliczeniowych dla przedsiębiorstw. Została ona opracowana w ciągu pięciu lat i wykorzystuje setki nowych i oczekujących na rozpatrzenie patentów. Według producenta Power10 ma być nawet trzykrotnie bardziej energooszczędny niż jego poprzednik, a jednocześnie charakteryzować się większą wydajnością. Efektywność jest niezwykle ważna w przestrzeni przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala operatorom na zmniejszenie kosztów dzięki mniejszemu zużyciu energii i miejsca.

Zobacz też: Huawei uspokaja. Aktualizacje bezpieczeństwa dla sprzętów z GMS niezagrożone

IBM oświadczyło, że nowa architektura rdzeni procesora Power10 jest wyposażona we wbudowany akcelerator matematyczny Matrix Math. Ten jest ekstrapolowany tak, aby zapewnić 10x, 15x i 20x szybszą AI w porównaniu z procesorem IBM Power9, odpowiednio dla obliczeń FP32, BFloat16 i INT8 na gniazdo. Wykaże się on również znacznie większą wydajnością szyfrowania. Ilość silników szyfrujących AES na rdzeń jest czterokrotnie większa niż jego poprzednik. Według obietnic IBM pierwsze systemy wyposażone w procesory Power10 będą dostępne w drugiej połowie 2021 roku.

 Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.