MediaTek ogłosił nowy procesor o nazwie Dimensity 800U. Jest to kolejny układ dla średniej półki, który ma wprowadzić te smartfony do świata technologii 5G. Producent twierdzi, że został zaprojektowany tak, aby zapewnić odpowiednio 11% i 28% wyższą wydajność CPU i GPU, w porównaniu z chipsetem Dimensity 720, który zadebiutował w zeszłym miesiącu. Jest to więc próba zapełnienia luki pomiędzy nim a serią 800. 

MediaTek Dimensity 800u

MediaTek Dimensity 800u

Dimensity 800U jest ośmiordzeniowym układem ARM stworzonym w procesie technologicznym 7 nm. Składają się na niego dwa wydajne rdzenie Cortex-A76, które działają z częstotliwością do 2,4 GHz i sześć energooszczędnych rdzeni Cortex-A55, które działają z częstotliwością do 2,0 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiada w nim układ GPU ARM Mali-G57. Dodatkowo został on wyposażony w niezależny procesor AI. Interesującą cechę tego procesora jest jego modem 5G. Ten obsługuje Dual SIM 5G, czyli umożliwia zalogowanie obydwu numerów do sieci najnowszej generacji. Dodatkowo oferuje dwie sieci VoNR (Voice over New Radio), sub-6GHz NSA / SA oraz agregat dwóch nośników 5G (2CC 5G-CA). Na pokładzie znajduje się technologia MediaTek 5G UltraSave, która zarządza pracą modemu w oparciu o środowisko sieciowe i jakość transmisji danych w celu poprawy żywotności baterii urządzeń mobilnych.

Zobacz też: 10-lecie Xiaomi – flagowce, Mi Band i wiele więcej interesujących promocji

Oczywiście wciąż jest to dość budżetowy układ. Dlatego też możemy zapomnieć o najszybszych standardach pamięci. MediaTek Dimensity 800u obsługuje pamięć operacyjną LPDDR4x do 2133 MHz i pamięć masową UFS 2.2. Jeśli zaś chodzi o ekrany, to możemy liczyć najwyżej na rozdzielczość Full HD+ z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Oczywiście trudno uznać to za wadę w momencie, kiedy wiele flagowców wciąż korzysta z takich paneli. Zwłaszcza że w celu zapewnienia lepszych wrażeń wizualnych producent dodał obsługę HDR10+ i silnik MiraVision PQ. Jeśli chodzi o aparat, to jego maksymalna rozdzielczość może mieć 64 MPx. Przy okazji jednak procesor ten może obsłużyć aż cztery przetworniki obrazu jednocześnie, co jest naprawdę niespotykanym wynikiem. Jeśli zaś chodzi o łączność bezprzewodową, to wspiera on Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.1. Niestety, wciąż żaden producent nie ogłosił smartfona z tym procesorem. Zapowiada się on jednak na króla średniej półki cenowej. Qualcomm naprawdę będzie się teraz musiał postarać.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.