Smartfony ze składanym ekranem stopniowo zyskują na popularności. Z czasem pojawi się coraz więcej tego typu konstrukcji. Oczywiście jestem daleki od twierdzenia, że wyprą one standardowe smartfony, jednak na pewno ich grono fanów będzie się sukcesywnie powiększało. Jednak zanim to nastąpi, należy uporać się z licznymi problemami tej technologii. Tych natomiast nie brakuje. Mamy w końcu do czynienia z wieloma ruchomymi elementami, które zawsze są słabym punktem każdej konstrukcji. Co gorsza, jednym z nich jest wyświetlacz.

Samsung i LG chcą poprawić składane ekrany

Samsung i LG chcą poprawić składane ekrany

Dwaj główni producenci ekranów w Korei Południowej, czyli LG i Samsung, pracują nad rozwiązaniem największych bolączek tej technologii. Jest to próba prześcignięcia konkurencji, ponieważ trwałość ma stać się kluczowym czynnikiem na tym polu. 

Pomysł LG

Samsung i LG chcą poprawić składane ekrany

Według źródeł branżowych firma LG Display złożyła niedawno wniosek o patent na elastyczną metodę produkcji wyświetlaczy. Jest to technologia, która minimalizuje zmarszczki, które powstają podczas wielokrotnego zginania składanego podłoża wyświetlacza. Jej celem jest zwiększenie trwałości poprzez zmniejszenie naprężeń powstających podczas odkształcania się ekranu. Ogólnie rzecz biorąc, różne elementy, w tym folia podtrzymująca podłoże, składają się na składany wyświetlacz. Podczas zginania podłoża generowane jest naprężenie, które jest przenoszone na te elementy, powodując jego odkształcenie. Opatentowana metoda LG Display polega na nałożeniu warstwy kontrolnej w celu zmniejszenia naprężeń na podłożu. Tzw. warstwa pochłaniająca naprężenia działa jak poduszka i redukuje powstawanie zmarszczek.

Pomysł Samsunga

Samsung i LG chcą poprawić składane ekrany

Oczywiście drugi koreański producent również ma w tej materii coś do powiedzenia. Samsung Display złożył wniosek o patent na konstrukcję składanego wyświetlacza, która wykorzystuje nową technologię produkcji wyświetlaczy składanych. Podobnie jak w przypadku LG Display, celem jest zapobieganie uszkodzeniom panelu poprzez zmniejszenie naprężeń zginających, które powstają podczas odkształcania się składanego podłoża. W przeciwieństwie do LG Samsung Display zwrócił uwagę na klej stosowany w części zawiasowej. W tym celu używa elementu, którego siła klejenia zmienia się w zależności od siły zginania składanego wyświetlacza. Na przykład, po złożeniu panel traci zdolność do klejenia i oddziela się od podpory. Natomiast po rozłożeniu znów się ze sobą łączą. W dokumencie zgłoszeniowym dotyczącym patentu Samsung Display wyjaśnił, że wykorzystuje klej wrażliwy na nacisk. Ten jest łączony lub oddzielany przy użyciu niewielkiego nacisku, zwiększając w ten sposób trwałość panelu poprzez odciążenie go.

Zobacz też: To świetna okazja, by kupić tego VPN-a. Roczna subskrypcja IPVanish taniej o 65% jeszcze przez kilka dni!

Które rozwiązanie okaże się lepsze? Czas pokaże. Szkoda jednak, że producenci nie zdecydowali się na współpracę na tym polu. Połączenie tych dwóch mogłoby dać niesamowity efek.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.