Huawei planuje w tym roku wydać swoje pierwsze urządzenia z HarmonyOS 2.0. Mimo że ich lista robi spore wrażenie i zajmuje sporo pozycji, to pozostawia po sobie pewien niedosyt. Wskazuje ona także, jak mocno Huawei jest związany z Androidem. Chociaż producent został już pozbawiony usług Google, to wciąż twardo trzyma się tej platformy. Warto tu jednak pamiętać, że na rynku chińskim, który jest dla firmy najważniejszy utrata GMS nie ma najmniejszego znaczenia dla giganta.

Urządzenia Huawei z Harmony OS 2.0

Urządzenia Huawei z Harmony OS 2.0
Logo globalne

Druga iteracja firmowego systemu operacyjnego ma wkrótce pojawić się w ofercie chińskiego giganta technicznego na trzech typach urządzeń. System trafi do komputerów PC, tabletów i smartwatchy. W tym wszystkim brakuje jednak najważniejszego dla wielu osób urządzenia: smartfona. To oznacza, że Huawei wciąż nie jest gotowy na zrezygnowanie z Androida na tym polu. Przyczyn tego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Od problemów z obsługą androidowych aplikacji, bo strach, że zmiana platformy odbije się negatywnie na sprzedaży smartfonów. W końću, nawet jeśli HarmonyOS, a raczej HongMengOS — bo pod taką nazwą system tam funkcjonuje — odniesie sukces, to okres przejściowy może być burzliwy. A na takie ryzyko Huaweia obecnie nie stać.

Zobacz też: „It’s Okay to Not Be Okay” i inne nowości na Netflixie z ostatnich trzech dni

Zastanawia natomiast obecność na laptopach. Oznacza to, że Huawei nie jest aż tak bardzo związany z Windowsem, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Z drugiej strony władze Chin chcą się pozbyć systemu Microsoftu z kraju i szukają alternatyw rodzimej produkcji. Nie wiadomo więc, czy laptopy z HarmonyOS pojawią się także na innych rynkach. Kolejnym ciekawym zestawem w tej układance są smartwatche. Ten sam system na laptopie i zegarku brzmi jak bardzo imponujący projekt. Obawiam się, że ta druga kategoria urządzeń dostanie raczej mocno okrojoną wersję, lub tak jak to miało miejsce w przypadku Windowsa, system zaledwie bazujący na HarmonyOS, jednak z tą samą nazwą. Wszystko ma stać się jasne jeszcze w tym roku.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.