Stany Zjednoczone zamierzają uzyskać przewagę technologiczną nad Chinami. W tym celu zamierzają zbudować kwantowy internet, rozwinąć komputery kwantowe i dokonać przełomu w dziedzinie Sztucznej Inteligencji. W tym celu będą jednak potrzebowały odpowiednich środków finansowych. Jak donosi Wall Street Journal, Biały Dom zaproponował w 2021 roku budżet, który obejmuje około 30-procentowy wzrost wydatków na sztuczną inteligencję i obliczenia kwantowe. Wydawałby on około 1,5 miliarda dolarów na pracę z AI. To olbrzymi skok w porównaniu z 1,12 miliarda dolarów w 2020 roku. Zyskuje także technologia kwantowa, która dostanie 699 milionów dolarów. To o 120 milionów USD więcej niż w tym roku.

USA inwestuje w technologię

USA inwestuje w technologię

Około 25 milionów dolarów z tych wydatków przeznaczono by na plan dotyczący Internetu Kwantowego. Inne środki zostałyby przeznaczone na instytuty badawcze zajmujące się sztuczną inteligencją z takich agencji jak Departament Rolnictwa i Narodowa Fundacja Nauki. Pozostałe elementy propozycji nie są tak konkretne, ale podkreślają potrzebę AI w służbie zdrowia i zaawansowanej produkcji dla następnej fali kwantowych urządzeń obliczeniowych.

Zobacz też: Facebook wprowadza płatne wydarzenia online – także w Polsce!

Nie dziwi więc, dlaczego USA miałyby przeznaczać więcej pieniędzy na te działania. Amerykański dyrektor ds. technologii Michael Kratsios podkreślił, że kraj musi wygrywać i przewodzić nie tylko w zakresie współczesnych technologii, ale także tych z przyszłości. Ostatecznie Biały Dom ma na celu zwiększenie wydatków na sztuczną inteligencję do ponad 2 mld dolarów do 2022 roku, a wydatki na naukę kwantową wyniosą 860 mln dolarów. Jak widać, wojna z Chinami ma także pozytywne skutki i znacznie przyśpieszy rozwój technologii. Miejmy nadzieję, że zakończy się na tym właśnie polu.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.