ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei bez aktualizacji od Google

Każdy Huawei bez aktualizacji od Google? Scenariusz, którego się nie spodziewaliśmy

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Huawei bez aktualizacji od Google to nowy scenariusz, który może dotyczyć wszystkich sprzętów producenta. Dobrze wiemy, że zakaz współpracy amerykańskich firm z Huawei, doprowadził do tego, że producent mocniej postawił na swoje rozwiązania. Jednak tu nie chodzi o Huawei Mobile Services, ani o AppGallery, ale o coś zupełnie innego. Może się bowiem okazać, że żaden ze smartfonów czy tabletów producenta nie dostanie już żadnej aktualizacji od Google.

Huawei bez aktualizacji od Google

Huawei bez aktualizacji od Google
Fot. Huawei

Urządzenia od Huawei, które pojawiły się na rynku przed 16 maja 2019 roku, nie były objęte zakazem współpracy z Google. Oznaczało to, że dalej otrzymywały wszelkiego rodzaju łatki bezpieczeństwa, a aktualizacje giganta z Mountain View przychodziły bez większych problemów. Takie rozwiązanie było możliwe, ponieważ Huawei dostało w USA licencję tymczasową (TGL – Temporary General Licence), która pozwalała na dalszą współpracę w ograniczonym zakresie. Sama licencja była kilkukrotnie przedłużana, ale teraz tak się nie stało. Jej ważność właśnie wygasła i dalej nie wiadomo, czy zostanie przedłużona.

Co to oznacza? Scenariuszy jest kilka, a jednym z nich jest ten, że urządzenia Huawei z GMS, nie będą już dostawały aktualizacji. I nie chodzi tutaj tylko o łatki bezpieczeństwa, ale także o nowe wersje używanych aplikacji Google. Czy brak przedłużenie licencji oznacza wycofanie usług Google ze wszystkich urządzeń marki? To raczej wątpliwe, choć takiego scenariusza także nie można wykluczyć. Do tego może dojść jednak problem z płatnościami telefonem, jeżeli nie zostaną przedłużone odpowiednie certyfikaty. Jeżeli Huawei będzie chciał wprowadzać poprawki w oprogramowaniu, nie będzie mógł liczyć na wsparcie Google w tej kwestii. To może prowadzić do tego, że o dużych i znaczących poprawkach systemowych, trzeba będzie zapomnieć. W tym oczywiście do aktualizacji do Android 11.

Zobacz też: Jak zostać serwisantem smartfonów?

Sama licencja może być jeszcze przedłużona, ale na razie żadna ze stron nie wypowiedziała się jeszcze w tej kwestii. Zobaczymy co dalej i czy Huawei bez aktualizacji od Google, stanie się smutną rzeczywistością.

Aktualizacja

Huawei rozesłał właśnie oficjalne oświadczenie w sprawie poprawek bezpieczeństwa oraz aktualizacji systemowych, z którego wynika, że użytkownicy nie mają powodów do obaw.

Źródło: Washington Post

Sprawdź najnowsze wpisy