Ograniczanie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych to jedyny sposób, aby spowolnić trwające zmiany klimatyczne. Na szczęście problem ten coraz poważniej traktują także firmy energetyczne i paliwowe. To właśnie one odpowiadają za największą emisję szkodliwych substancji do atmosfery i przez lata uchodziły za największych trucicieli. Dziś chcą dawać innym przykład jak walczyć o ochronę środowiska. I na szczęście nie chodzi tu o wygłaszanie pustych haseł, a o konkretne działania.

PGE pół miliarda PLN na ochronę środowiska

PGE pół miliarda PLN na ochronę środowiska

Jednak pamiętajmy, że nie sam dwutlenek węgla stanowi przeszkodę. Liczą się także zanieczyszczenia lokalne, które skutecznie utrudniają życie ludności na danym terenie. Dobrym przykładem jest tu smog, który tej zimy nawiedził Polskę w sposób niezwykle intensywny. Mimo że mieszkam na sporym wzniesieniu, to i tak częstym widokiem zza okna była gęsta, śmierdząca mgła. Inwestycje PGE mają przeciwdziałać także temu. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu spółki na temat wydatków:

Największa kwota wsparcia przeznaczona zostanie na realizację zadań redukujących emisję tlenków siarki z bloków 3-6 oraz 8-12 w Elektrowni Bełchatów i tylko na ten cel spółka PGE GiEK, do której należy bełchatowska elektrownia, pozyska łącznie blisko 425 mln zł w formie pożyczki. Na obniżenie emisji pyłu z bloku nr 2 Elektrownia Bełchatów otrzyma dofinansowanie w wysokości prawie 42 mln zł, a na redukcję emisji rtęci z bloków 2-12 i 14 niemal 18 mln zł. W obszarze ciepłownictwa NFOŚiGW przyznał dofinansowanie w wysokości 9 mln zł w formie dotacji na modernizację sieci i węzłów w Toruniu oraz 2 mln zł na przyłączenia nowych odbiorców do systemu ciepłowniczego w Siechnicach.

Zobacz też: LineageOS 17.1 na bazie Androida 10 ze wsparciem dla kolejnych smartfonów – m.in. Galaxy A7 2016

To jednak nie koniec inwestycji. Prezes PGE zamierza zrobić znacznie więcej:

W tym roku także planujemy złożyć wnioski o dofinansowanie projektów na sumę ponad 400 mln zł. Największa kwota, o którą będziemy się ubiegać, dotyczy wsparcia realizacji projektu budowy Elektrociepłowni Nowa Czechnica. Cenimy sobie wieloletnią współpracę z NFOŚiGW, która owocuje skutecznym dostosowywaniem jednostek wytwórczych Grupy PGE do wymogów środowiskowych oraz rozwojem ciepłownictwa sieciowego sprzyjającego poprawie jakości powietrza w miastach i bezpieczeństwu dostaw ciepła.

Warto dodać, że elektrociepłownie są kluczowym elementem walki ze smogiem. To dzięki nim ciepło do domów i mieszkań trafia z jednego miejsca, które posiada niezwykle skuteczny i drogi zestaw filtrów, o których nie ma mowy nawet w najlepszej domowej instalacji. Dzięki takim inwestycjom możemy więc znacznie zmniejszyć smog w powietrzu, który powstaje właśnie na skutek ogrzewania domów i mieszkań.

Źródło: PGE

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.