ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SMIC na celowniku USA

SMIC chwali się poprawą technologii – jednak to wciąż zdecydowanie za mało

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W zeszłym roku Shanghai based Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) zapewnił sobie współpracę z Huaweiem w zakresie produkcji niektórych procesorów. Jednak jedynym, który powstał w tej chińskiej fabryce był Kirin 710A. Jest to odpowiednik Kirina 710, jednak wykonany w wyższym, a tym samym gorszym, procesie technologicznym. Mowa tu o Finfet 14 nm, kiedy wersja bez A została wykonana w 12 nm przez TSMC. Układ od SMIC jak na razie trafił do Honor Play 4T i Huawei Enjoy Tablet 2. Oznacza to jednak, że osiągnięto masową produkcję.

SMIC ogłasza przełom w 14 nm

SMIC ogłasza przełom w 14 nm

SMIC ogłosiło właśnie, że jest w stanie poprawić wskaźnik wydajności swojego 14 nm procesu produkcyjnego. Najwyraźniej firma wciąż miała problemy z efektywnością produkcji. Musiała jednak rozpocząć produkcję Kirina 710A dla Huaweia, kiedy ten został odcięty od tajwańskiego TSMC. Głównie ze względów wizerunkowych. Chiny nie mogły pozwolić na to, aby Huawei chociaż przez chwilę był pozbawiony możliwości produkcji własnych procesorów. Choćby były to układy nadające się co najwyżej do średniej półki cenowej. Mimo to radzi sobie w niej całkiem nieźle. Jest to jednostka z czterema wydajnymi rdzeniami Cortex A73 i taką samą liczbą rdzeni Cortex A53, które charakteryzują się niskim zużyciem energii. To jednak wciąż tylko jeden procesor. SMIC musi iść dalej, żeby znaczyć cokolwiek na rynku. 

Zobacz też: Premiera Vivo S1 Prime – niby wszystko fajnie, ale ten Android…

Oczywiście patronat Huaweia pozytywnie wpłynął na sytuację finansową SMIC w drugim kwartale tego roku. Z raportu finansowego wynika, że na dzień 30 czerwca 2020 roku przychody spółki osiągnęły 938 mln USD, co oznacza wzrost o 4% miesiąc do miesiąca i 19% rok do roku. Zysk brutto wyniósł 249 mln USD, co oznacza wzrost o 6,4% miesiąc do miesiąca i 64,5% rok do roku. Miejmy nadzieję, z to dostatecznie silny motywator dla SMIC, dzięki któremu firma dość szybko zejdzie przynajmniej poniżej poziomu 10 nm w swoich układach. W końcu Samsung i TSMC już produkują procesory w procesie 5 nm. Natomiast za dwa lata ma nastąpić przejście na proces 3 nm. W takim tempie stanie miejscu to zwykłe cofanie się w rozwoju.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy