Android-logo-prev
Od kilkunastu miesięcy Android cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zyskując kolejne procenty na rynku smartfonów. Niewiele wskazuje na to, aby ta tendencja miała się odwrócić. Ostatnie dane opublikowane przez Garntera ws. rynku smartfonów robią naprawdę duże wrażenie – szczególnie po porównaniu ich do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Każde kolejne wydanie Androida sprawia, że system ten jest coraz bardziej dopracowany, dzięki czemu znacząco zwiększa się liczba osób, rozważających zakup nowego telefonu właśnie z tym systemem. Nie bez znaczenia jest również kwestia zainteresowania Androidem ze strony producentów smartfonów.

Firma Garnter, która zajmuje się przeprowadzaniem badań rynku, opublikowała wyniki związane z popularnością poszczególnych systemów operacyjnych. Wzrost popularności Androida jest naprawdę imponujący – system Google w ciągu roku zwiększył swój udział na rynku ponad dwukrotnie.

Gartner-rynek-systemow

W trzecim kwartale tego roku sprzedano prawie 60,5 miliona smartfonów z systemem Android, w efekcie udziały na rynku osiągnęły poziom 52.5 procenta. W analogicznym okresie ubiegłego roku, sprzedano „zaledwie” 20.5 miliona telefonów z Androidem, co przekładało się na 25.3 procenta rynku smartfonów.

Drugim najpopularniejszym systemem wykorzystywanych w przypadku smartfonów jest… Symbian (sprzedano 19,5 miliona sztuk), co przekłada się na 16.9 procenta udziału w rynku. Za Symbianem uplasował się iOS, do którego należy 15 procent rynku, a sprzedano 17,2 miliona sztuk iPhone’ów z tym systemem.

Największymi dostawcami smartfonów z systemem Android jest Samsung, HTC, LG, Motorola i Sony Ericsson. Większość z tych producentów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby nie Android, ich udział w rynku smartfonów byłby znacznie mniejszy.

Dla wielu osób najważniejsze jest jednak to, że Android w ciągu zaledwie 12 miesięcy podwoił swoje udziały, zostawiając konkurencję daleko w tyle. Najbliższe miesiące również upłyną pod znakiem dominacji Androida, a to za sprawą nowej wersji systemu (Ice Cream Sandwich), która wnosi wiele zmian i poprawek oczekiwanych przez użytkowników.

źródło: Gartner

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula