Google ułatwia nieco pracę ludziom, którzy chcieliby tworzyć aplikacje internetowe, dla systemów Android i Linux za pomocą Chromebooka. Zespół Chrome OS zaprezentował ChromeOS.dev. Jest to hub, który zawiera zasoby techniczne i samouczki, próbki kodu z popularnych aplikacji i zapowiedzi produktów. Google sugeruje, że będzie on przydatny dla doświadczonych programistów, jak również dla tych, którzy dopiero zaczynają.

Chrome OS dla programistów

Chrome OS dla programistów

Hub posiada podstawowe narzędzia, które będą potrzebne programistom do tworzenia aplikacji dla systemu Android za pomocą obsługiwanego Chromebooka. Posiada emulator, który pozwala programistom testować swoje aplikacje na dowolnej wersji Androida lub urządzeniu, nawet jeśli nie mają oni dostępu do sprzętu. Dodatkowo programiści będą mogli testować i wdrażać aplikacje bezpośrednio na Chromebooku bez konieczności przełączania się w tryb deweloperski. ChromeOS.dev ma również konfigurowalne terminale linuksowe. Te oferują zintegrowane karty i skróty, a także regulowane tła, ramki, czcionki i kolory kursora.

Zobacz też: Smartfon jako sejsmograf – telefony z Androidem zyskują nową funkcję

Ponadto programiści z Google, Chrome OS i szerszej społeczności zaoferują porady dotyczące tworzenia aplikacji i zagłębią się w niektóre wyzwania związane z ich tworzeniem. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące układu i doświadczenia użytkowników, a także wskazówki dotyczące komponentów interfejsu użytkownika i nawigacji. Sam projekt jest postępową aplikacją internetową, do której można uzyskać dostęp offline. ChromeOS.dev jest również aplikacją open source, więc można zobaczyć, jak zespół Chrome OS go zbudował. Wygląda na to, że jest to użyteczne źródło dla ludzi, którzy dopiero rozpoczynają pracę nad projektem. Przy okazji Chromebooki stają się coraz bardziej realną opcją tworzenia aplikacji na różne platformy. ChromeOS.dev jest teraz dostępny w języku angielskim i hiszpańskim. Wsparcie dla innych języków to jednak tylko kwestia czasu.

Źródło: Engadget, ChromeOS.dev

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.