Oto kolejny cios w architekturę x86-64 ze strony układów ARM. Huawei przygotowuje komputer stacjonarny dla chińskiego planu 3-5-2, który ma zastąpić zagraniczny sprzęt infrastruktury publicznej do 2022 roku. Jak się okazuje procesor tego producenta może być szybszy w niektórych scenariuszach niż Intel Core i9-9900K. Jest to niezwykle istotny krok Państwa Środka w celu stanie się całkowicie niezależnym od zachodniej technologii.

Procesor Huaweia szybszy niż Intel Core i9-9900K

Procesor Huaweia szybszy niż Intel Core i9-9900K

Warto tu jednak wyjaśnić niektóre kwestie. Układy Huawei Kirin są procesorami dla urządzeń mobilnych. Znajdziemy więc wśród nich procesory dla urządzeń IoT jak Kirin A1 oraz masę procesorów dla smartfonów, jak chociażby Kirin 820. Z drugiej strony znajdują one także inne zastosowania. Dobrym przykładem jest tu Kirin 970, który obecnie stał się mózgiem stacji bazowych 5G producenta. Jednak Huawei produkuje także procesory dla komputerów stacjonarnych. Te należą do linii Kunpeng. Nie są one w żaden sposób dedykowane do smartfonów. Nie ma więc co liczyć na to, że przedstawiciel serii Mate czy P od Huaweia będzie miał większą moc niż stosunkowo nowa stacja robocza.

Zobacz też: Jude Law i Naomi Harris w nowym miniserialu HBO. Premiera we wrześniu

Skoro to już jest jasne, to zajmijmy sę samym procesorem. Jeszcze w styczniu 2019 roku Huawei ogłosił rodzinę procesorów Kunpeng 920 dla serwerów. Ta została jednak dostosowana do użytku w platformach desktopowych. Są one oparte na mikroarchitekturze TaiShan v110 i wyposażone w 64 rdzenie ARM v8.2 pracujące na częstotliwości do 3,0 GHz przy zegarze podstawowym 2,6 GHz. Zostały oke wykonane w procesie 7 nm. Najmocniejszy z nich to 24-rdzeniowy Kunpeng 920 3211K.

Huawei Kunpeng 920 vs Intel Core i9-9900K

Nie o niego jednak chodzi. Ktoś dostał w swoje ręce komputer testowy. Ten został z kolei wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Kunpeng 920 2249K połączony z 16 GB pamięci operacyjnej, 256 GB DTST SSD oraz kartę graficzną Yeston RX 550. Działa on na Unified Operating System (UOS). Jest on dystrybucją Linuksa opartą na Deepin i opracowaną przez Tongxin Software jako zamiennik Windowsa w Chinach. Całość jest zasilana przez 200-watowy zasilacz, ale nie jest to najbardziej zaskakująca część raportu. Otóż wedle testów Kunpeng 920 prześcignął Intel Core i9-9900K pod względem wydajności wielordzeniowej. Nie ma wzmianki o wydajności jednordzeniowej, co może oznaczać, że procesor Huawei nie jest szczególnie dobry w tym zakresie. Ośmiordzeniowy Kunpeng 920 2249K jest w stanie zakończyć test Blender BMW w 11 minut i 47 sekund. Dla porównania Core i9-9900K potrzebuje na to aż 16 minut i 45 sekund. Przewaga jest więc miażdżąca.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.