Naprawy zniszczonych sieci elektroenergetycznych są szybsze dzięki zastosowaniu innowacji – nowoczesne technologie skracają czas usuwania awarii. Opisuje to spółka Tauron Polska Energia S.A., której zastosowanie tymczasowego słupa wysokiego napięcia pozwoliło na odbudowę zniszczonej linii średniego napięcia.

Nowoczesne technologie usprawniają naprawy sieci elektroenergetycznych

technologie naprawy sieci elektroenergetycznych

Przy wspomnianym już uszkodzeniu linii średniego napięcia, uszkodzenia usunięto w ciągu 6 godzin. Po tym czasie przywrócono już działanie całej sieci. Energetycy skrócili czas trwania awarii o kilkanaście godzin.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Wszystko dzięki technologii ERS. To skrót od Emergency Restoration System. W miejscu uszkodzonej sieci stosuje się lekkie słupy kompozytowe. Po wystąpieniu np. niebezpiecznych zjawisk pogodowych, szybko udaje się przywrócić zasilanie. Niestety, nie w każdej sytuacji można zastosować taką metodę. Problem pojawia się w przypadku dużych obciążeń.

W przeszłości Tauron opracował też Mobilne Urządzenie Zasilające. Urządzenie w przypadku poważnych awarii sieci średniego napięcia lub np. prowadzenia prac modernizacyjnych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie zasilić ok. 1000 gospodarstw domowych. Nie trzeba przy tym wyłączać linii energetycznej.

Czytaj także: Abonament Envato Elements do 40% taniej – gratka dla twórców stron internetowych i nie tylko

Mobilne Urządzenie Zasilające znajduje zastosowanie głównie na terenach wiejskich i górskich. Służy tam do zapewnienia zasilania na końcowych odcinkach linii średnich napięć. Główny cel to skrócenie czasu przerwy w dostawach prądu dla klientów.

źródło: informacja prasowa
Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.