Sonda kosmiczna Dawn w ramach jednej z misji NASA orbitowała bardzo blisko planety karłowatej Ceres. Ta znajduje się w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Misja Dawn zakończyła się w październiku 2018 roku. Pod jej koniec sonda krążyła zaledwie 35 kilometrów nad powierzchnią miniaturowej planety. W ten sposób dostarczyła ona wielu informacji na temat jej budowy, kształtu oraz składu prezentując niezwykłą topografię tego ciała niebieskiego. Te przyniosły ze sobą jednak dalsze pytania.

Płynna woda na Ceres?

Płynna woda na Ceres

Jedną z tajemnic były jasne plamy na powierzchni planety karłowatej. Według najnowszych ustaleń naukowców na rozległych obszarach znajdują się złoża złożone głównie z węglanu sodu. Jest on związkiem sodu, węgla i tlenu. Badacze uważają, że ciecz dostała się na powierzchnię, po czym wyparowała z powodu próżni, pozostawiając po sobie silnie odblaskową skorupę solną. Jedną z głównych tajemnic, jest to, skąd się owa ciecz tam wzięła. Niektórzy badacze sądzą, że pochodziła ona z głębokiego zbiornika solanki wewnątrz planety. Naukowcy uważają, że zbiornik ten ma około 40 kilometrów głębokości i setki szerokości. Jeśli to prawda, to można już mówić o podpowierzchniowym morzu ciekłej wody na planecie.

Zobacz też: Huawei postanawia uniezależnić się także w kwestii wyświetlaczy

Nowe badania skoncentrowały się na 91-kilometrowym kraterze Occator. To właśnie wokół niego występują najbardziej rozległe obszary jasnej skorupy. Na długo przed tym jak sonda Dawn dotarła do karłowatej planety, naukowcy przeszkolili teleskopy na Ceres i odkryli rozproszone, jasne regiony. Sam statek był w stanie uchwycić obrazy dwóch wyraźnych i wysoce refleksyjnych obszarów wewnątrz krateru. Zostały one nazwane Cerealia Facula i Vinalia Faculae. Warto tu dodać, że planeta karłowata jest często bombardowana mikro-meteorytami, które powinny były zaciemniać jasne obszary. Fakt, że są one nadal jasne, wskazuje na to, że powstały one stosunkowo niedawno. Według badaczy może to oznaczać, że woda wciąż jest w niej obecna. 

Źródło: Slashgear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.