HMD Global, właściciel marki Nokia, właśnie zamknął rundę inwestycyjną o wartości 230 milionów dolarów. Firma zebrała środki od Google, Qualcomma i… Nokii. Warto tu przypomnieć, że HMD Global współpracuje z Foxconnem i razem tworzą markę Nokia. Ta natomiast produkuje głównie smartfony z Androidem, w których stosowane są procesory Qualcomm Snapdragon. Firma w ciągu kilku lat swojej działalności ma na swoim koncie kilka przyzwoitych urządzeń.

Nokia wspiera Nokię (HMD)

Nokia wspiera Nokię (HMD)

Nokia sprzedał swój dział telefonii komórkowej i urządzeń do Microsoftu w 2013 roku. W 2016 roku Microsoft sprzedał swoją markę Nokia HMD Global. Ta została założona przez byłego pracownika fińskiego giganta Jeana-Francoisa Barila. Następnie Nokia zawarła długoterminową umowę licencyjną z firmami HMD Global i Foxconn na tworzenie wszelkiego rodzaju telefonów. Zaczęło się od Nokii 6 z systemem Android na początku 2017 roku. Jak widać, Nokia z marką Nokia ma obecnie niewiele wspólnego. Zgodnie z zapowiedzią firmy dotyczącą inwestycji, fundusze zostaną wykorzystane na:

Przyspieszenie misji firmy, aby smartfony 5G stały się dostępne dla konsumentów na całym świecie, z naciskiem na silne partnerstwo z amerykańskimi operatorami.

Jednocześnie HMD Global zasugerował, że będzie skupiał się na sprzedaży w sieci z powodu pandemii. 

Zobacz też: Apple Watch w kolejnej generacji z rewolucyjnym wyświetlaczem? Wiele na to wskazuje

Dzięki tej umowie Nokia po raz pierwszy zainwestuje w HMD Global pieniądze. Nie byłoby szokujące, gdyby w przyszłości HMD Global i Nokia połączyły się w jeden podmiot i znów utworzyły Nokię, jaką znaliśmy kiedyś. W ostatnich latach Nokia poczyniła gigantyczne kroki w rozwoju swojego działu stacji bazowych. Jednak mimo wszystko jest to dość wymagający rynek. Możliwe, że dzięki temu partnerstwu producent mógłby się zabezpieczyć finansowo, na powrót oferując swoje własne produkty dla konsumentów. To oczywiście bardzo daleko idące przypuszczenia.

Źródło: Slashgear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.