Ścisła kontrola Apple nad AppStore służyła firmie przez lata. Pomogła ona zarówno w pozyskiwaniu zaufania użytkowników, jak i w przyciąganiu wysokiej klasy aplikacji do iOS. Argument dotyczący prywatności i bezpieczeństwa zaczyna jednak coraz bardziej przypominać wymówkę dla zachowań monopolistycznych. To sprawia, że producent w coraz większej liczbie regionów staje się obiektem obserwacji organów regulacyjnych, w tym Komisji Europejskiej.

Apple uznane za monopolistę w Rosji

Apple uznane za monopolistę w Rosji

Podczas gdy Apple jest zajęte nękaniem małego twórcy aplikacji za logo w kształcie gruszki, i nad nim zbierają się czarne chmury. Rosyjski strażnik antymonopolowy postanowił podjąć działania przeciwko producentowi iPhone za nadużywanie dominującej pozycji na rynku aplikacji mobilnych na iOS. Rosyjski Federalny Urząd Antymonopolowy (FAS) ogłosił, że zakończył dochodzenie w sprawie praktyk stosowanych przez Apple w AppStore. W jego wyniku uznał je za naruszenie lokalnych przepisów o ochronie konkurencji. W orzeczeniu FAS powołuje się na wymóg firmy, aby wszystkie aplikacje iOS były pobierane za pośrednictwem AppStore. Zwraca także uwagę na skłonność firmy do usuwania aplikacji z rynku bez konkretnego powodu.

Zobacz też: Android 11 i integracja z klawiaturą. Wpisywanie haseł będzie łatwiejsze.

Dochodzenie rozpoczęło się we wrześniu 2019 roku po tym, jak firma Apple zdecydowała się zablokować aplikacje kontroli rodzicielskiej, które korzystały z funkcji Mobile Device Management. Ta dawała im dostęp do poufnych informacji o użytkowniku, takich jak lokalizacja, konta e-mail, uprawnieniaaparati, historia przeglądarki i dane dotyczące korzystania z aplikacji. Szczerze mówiąc nie dziwi mnie decyzja Apple o zablokowaniu takiej aplikacji. Ta daje bowiem możliwość całkowitej inwigilacji użytkownika. Czyli coś, z czym Rosja nie ma problemów. Dodatkowo firma antywirusowa Kaspersky złożyła skargę przeciwko Apple, ponieważ została zablokowana możliwość publikowania aktualizacji aplikacji kontroli rodzicielskiej zwanej Safe Kids. Apple nadal uważa, że miał prawo do tego, aby chronić prywatność i bezpieczeństwo użytkowników, więc będzie odwoływać się od orzeczenia FAS w najbliższych tygodniach. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.