ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Brak maszyn do produkcji procesorów

Statystyki produkcji procesorów wskazują na niekwestionowanego lidera branży

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

TSMC zdominowało światowy rynek produkcji procesorów. Największy na świecie producent układów scalonych na zlecenie jest znanym dostawcą dla takich gigantów branży jak Apple, Qualcomm, MediaTek i jeszcze przez krótki czas Huawei Kirin. Lider ma 51-procentowy udział w rynku, podczas gdy Samsung zajmuje drugie miejsce z zaledwie 18,8-procentowym udziałem w rynku produkcji układów scalonych w drugim kwartale.

TSMC — lider branży procesorów

TSMC -- lider branży procesorów

TSMC, jak i Samsung zmierzają w kierunku bardziej wydajnego i energooszczędnego procesu technologicznego 5 nm. Jednak ten drugi ma z nim spore problemy. W związku z tym TSMC pogłębiło swoją dominację na rynku ze względu na rosnące zapotrzebowanie na układy 5G. Pomimo najlepszych starań i inwestycji Koraeańczyków to TSMC nadal dominuje na rynku i wciąż pogłębia przepaść między nimi. Co więcej, podczas gdy pandemia COVID-19 i odcięcie Huaweia były potencjalnie dużą przeszkodą dla TSMC, popyt na usługi firmy się nie zmniejszył. Obecnie pracuje ona na pełnej mocy przerobowej i planuje rozbudowę swoich fabryk 5 nm, ponieważ ma wiele zamówień. 

Zobacz też: Zatruty kielich – Bill Gates ostrożnie patrzy na umowę Microsoftu z TikTokiem

GlobalFoundries i UMC są zaraz za Samsungiem, chociaż ich suma udziałów wciąż jest niższa od Koreańczyków i stanowią one odpowiednio 7,4 i 7,3 procent rynku. Dopiero kiedy zsumujemy ich udziały ze SMIC, które ma 4,8 procent rynku są w stanie pokonać Samsunga, jednak zaledwie o jeden punkt procentowy. To doskonale obrazuje jak duże są różnice pomiędzy dwoma największymi graczami między nimi nawzajem, jak i pozostałymi firmami na rynku. Z drugiej strony SMIC może w ciągu kilku następnych lat znacznie urosnąć w siłę. Wszystko dlatego, że Chiny starają się uzyskać pełną niezależność od zewnętrznych dostawców sprzętu i technologii. Mimo to szanse na to, że producent ten zagrozi Samsungowi, są raczej niewielkie.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy