Rozstrzygnięty został pozew zbiorowy w sprawie wycieku danych użytkowników Google+. Amerykański gigant zgodził się zapłacić 7,5 miliona dolarów za jego rozstrzygnięcie. Wydaje się to całkiem sporą kwotą, lecz powodowie mają prawo do zaledwie 12 dolarów na głowę z puli objętej ugodą. To oczywiście maksymalna wysokość odszkodowania. Im więcej osób się po nie zgłosi, tym będzie ono niższe. W ten sposób za to, że gigant nie dopilnował bezpieczeństwa danych osobowych swoich użytkowników, dostaną oni wręcz śmieszne zadośćuczynienie.

Google zapłaci odszkodowanie użytkownikom

Google zapłaci odszkodowanie użytkownikom

Wróćmy jednak do przyczyny całej sprawy. Wyciek został spowodowany przez coś, co Google nazwało wadą w swoim API. Firma znalazła i naprawiła błąd w październiku 2018 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że od 2015 roku potencjalnie wyciekały z niego dane. Google twierdziło wtedy, że nie wierzy, że którykolwiek z programistów był świadomy tej wady i wątpi, że jakiekolwiek dane zostały narażone na szwank. Incydent ten skłonił firmę do zainicjowania planów zamknięcia usługi. Stwierdziła ona, że jej baza użytkowników zmniejsza się i nadszedł czas, aby zlikwidować portal. Dwa miesiące później odkryto kolejny przeciek, który ujawnił nazwy użytkowników, adresy e-mail, zawody i wiek, niezależnie od ich ustawień prywatności. Tym razem oszacowano, że łącznie 52,5 mln użytkowników mogło zostać potencjalnie poszkodowanych. Mimo że ujawnione informacje nie były bardzo szkodliwe, Google zdecydował się przyspieszyć harmonogram zamykania serwisów o cztery miesiące. Pomimo ugody, Google zaprzecza jakimkolwiek negatywnym konsekwencjom wycieku. 

Zobacz też: Jak nagrywać filmy na YouTube? Poradnik dla początkujących + rady YouTuberów

Osoby, które posiadały profil Google+ w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 2 kwietnia 2019 roku a ich dane zostały ujawnione, są uprawnione do wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie. Wnioski muszą zostać złożone do 8 października 2020 roku. Po przesłuchaniu w sprawie uczciwości, które odbyło się 19 listopada, ugoda zostanie rozprowadzona za pośrednictwem systemu PayPal lub Digital Check. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.