I nie jest to byle jaki producent, a taki, któremu zawdzięczamy tablety i laptopy. Mowa tu oczywiście o Thoshibie, która po 66 latach produkcji komputerów wycofuje się z tego rynku. Oczywiście pierwsze urządzenia firmy nie były skierowane na rynek konsumencki. Za takie jest jednak uznawany pierwszy laptop na świecie, czyli model T1100 z 1985 roku. Oczywiście przenośnie komputery istniały już wcześniej, jednak miały zupełnie inną, znacznie mniej ergonomiczną formę.

Toshiba odchodzi z rynku PC

Toshiba odchodzi z rynku PC

Problemy firmy sięgają wielu lat wstecz, jednak przełomowe wydarzenie miało miejsce zaledwie dwa lata temu. W 2018 roku japoński gigant sprzedał większościowy pakiet udziałów, a dokładniej aż 80,1% firmie Sharp. Ta obecnie działa pod parasolem konglomeratu Foxconna, wykorzysta ten pakiet większościowy jako podstawę do ponownego wejścia na rynek komputerów osobistych. Zgodnie z warunkami sprzedaży, Sharp nabył większość produktów, technologii, marek i innych aktywów firmy Toshiba, które wcześniej należały do grupy Toshiba’s Client Solutions Group. Następnie Sharp wprowadził firmę pod marką Dynabook, a Toshiba zachowała 19,9% udziałów.

Zobacz też: Wygląd Gmail na Androidzie – integracja z Meet mu nie służy

Teraz Toshiba sprzedała firmie Sharp swoje pozostałe 19,9% udziałów w Dynabook. Jak podaje komunikat prasowy Toshiby, czyni to Dynabook spółką zależną należącą w całości do firmy Sharp. Sprzedaż przez Toshibę działalności związanej z komputerami PC w 2018 roku była częścią szerokiej restrukturyzacji w obliczu nie tylko słabnącego rynku komputerów PC, na którym Toshiba miała problemy z konkurencją. Za firmą ciągnęły się także problemy związane z kontrowersjami związanymi ze skandalem Westinghouse Electric. Toshiba została zmuszona do wydzielenia swojej działalności w zakresie pamięci NAND jako Toshiba Memory Corporation, która ostatecznie przekształciła się w Kioxia. Następnie sprzedała swoją działalność telewizyjną firmie HiSense, a Westinghouse Electric trafiło Brookfield Business Partners. Można więc powiedzieć, że to koniec pewnej epoki.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.