Stosowanie zestawu wydajnych, ale prądożernych rdzeni wraz z takimi słabszymi, ale za to energooszczędnymi jest już standardem w smartfonach. Rozwiązanie to może nam zapewnić wysoką wydajność, kiedy ta jest nam potrzebna i jednocześnie długi czas pracy na baterii, kiedy wykonujemy mniej wymagające zadania. W ten sposób zyskujemy zarówno zalety wydajnych rdzeni, jak i energooszczędnych. Jednocześnie niwelujemy wady obydwu tych rozwiązań. 

AMD big.LITTLE-esque hybrid computing architecture

AMD big.LITTLE-esque hybrid computing architecture

Jednak taki zestaw cech jest pożądany nie tylko w przypadku smartfonów. W przypadku wielu typów laptopów czas pracy na baterii również jest cechą kluczową. Oczywiście nie mówię tu o tych dedykowanych graczom, dla których czas z dala od ładowarki jest zwykle liczony w minutach, a nie godzinach. Jednak poza nimi istnieje szereg typów przenośnych komputerów, dla których niezależność energetyczna to istotna cecha, albo nawet podstawowy parametr. AMD postanowiło więc sięgnąć po rozwiązanie znane ze smartfonów w swoich układach, a przynajmniej je opatentować. Nosi ono dość długą, ale bardzo wymowną nazwę: big.LITTLE-esque hybrid computing architecture. 

Zobacz też: YouTube usuwa powiadomienia – koniec z e-mailami od serwisu

Rozwiązanie czerwonych przyspiesza transfer wątków pomiędzy rdzeniami o wysokiej wydajności i mniejszymi rdzeniami o niskiej wydajności. Pozwala to na wykonanie jednego podzestawu instrukcji na większych, w pełni funkcjonalnych rdzeniach procesora zoptymalizowanych pod kątem wyższej wydajności, podczas gdy drugi podzestaw instrukcji działa na mniejszych, uproszczonych rdzeniach zaprojektowanych pod kątem wydajności energetycznej. W patencie opisano metodę wykorzystania przez rdzenie pamięci współdzielonej w celu przyspieszenia transferu wątków, w oparciu o pewne zmienne, pomiędzy dwoma rodzajami rdzeni. Oczywiście warto zaznaczyć, że w świecie procesorów x86-64 takie podejście jest już znane dzięki Intelowskiej architekturze Lakefield. Dodatkowo sam patent nie oznacza, że AMD sięgnie po takie rozwiązanie. Mam jednak nadzieję, że się zdecyduje na ten krok. 

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.