Stadia od Google i xCloud od Microsoftu to usługi bazujące na chmurze i umożliwiające streaming gier wideo na różne platformy. O dostępności Stadii w Polsce na razie nic nie wiadomo, jednak jeśli chodzi o xCloud, to wiemy już, że z rozwiązania Microsoftu na Androidzie będziemy mogli korzystać od 15 września. Wygląda jednak na to, że obie usługi będą zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy smartfonów z logiem Zielonego Robocika – Apple ich nie chce.

xCloud i Stadia tylko na Androidzie

Project xCloud opóźnienia

Osoby chcące skorzystać z dobrodziejstw Stadii od Google lub xCloud od Microsoftu, chcąc nie chcąc, będą musiały wybrać smartfon z Androidem. Dowiedzieliśmy się bowiem, że aplikacje usług nie pojawią się w App Store, bo rzekomo łamią regulamin Apple. Komentarz rzecznika prasowego giganta z Cupertino można rozumieć w ten sposób, że aby wszystko było zgodne z jego wytycznymi, firmy musiałyby poddawać ocenie Apple każdą oferowaną w swoich usługach grę wideo.

Zobacz także: Jakie gry są obecnie dostępne w Google Stadia i co nowego wkrótce trafi na platformę?

Nie da się ukryć, że taki scenariusz wydaje się niewykonalny i zresztą nielogiczny, bo przecież wszystkie gry są już oceniane przez zewnętrzne organizacje, taki jak choćby ESRB czy regionalne odpowiedniki (PEGI w Polsce). Dlatego też Microsoft zaprzestał już testowania xCloud w wersji na iOS. Wygląda więc na to, że przynajmniej przez jakiś czas Android będzie jedyną platformą mobilną zezwalającą na streaming gier wideo. Jedno jest natomiast pewne: jeśli tego typu rozwiązania zdobędą naprawdę duża popularność, to Apple pożałuje swojej decyzji.

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.