Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało dziś, że narodziny większości dzieci w Polsce są zgłaszane przez internet. Pokazują to statystyki z ostatnich miesięcy. E-usługa Zgłoś narodzenie dziecka jest zatem wybierana częściej, niż tradycyjna wizyta w urzędzie.

Narodziny dziecka zgłaszane przez internet – w ilu przypadkach rodzice skorzystali z tej możliwości?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w marcu, kwietniu oraz maju urodziło się w Polsce 85 100 dzieci. Ponad połowę z nich (dokładnie 43 308) rodzice zgłosili online, bez wizyty w urzędzie. To świetny wynik. Liczymy na to, że ta tendencja się utrzyma – komentuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rekordowy pod względem popularności e-usługi Zgłoś narodzenie dziecka był kwiecień. Urodziło się wtedy 28 500 dzieci, z czego aż 17 231 (60,45%) zarejestrowano przez internet. Zdaniem resortu cyfryzacji, zgłoszenie narodzin dziecka online to najszybszy sposób na dopełnienie urzędowych formalności, a w dodatku najbardziej bezpieczny w obecnych czasach. Ze względu na epidemię koronawirusa, urzędy zalecają przeważnie ograniczenie stacjonarnych wizyt w placówkach. Co trzeba zrobić, by zgłosić narodzenie dziecka przez internet? Wystarczy mieć Profil Zaufany i znaleźć na rządowej platformie GOV wspomnianą już usługę.

Czytaj także: Niższa cena za rok z Empik Premium. I do tego dostęp do HBO GO

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia szczegóły całej procedury w następujących etapach:

  • Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.
  • Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych, a także wprowadzasz dane drugiego rodzica.
  • Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię).
  • Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka, a także sposób odbioru dokumentów.
  • Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.