Zgubiony dowód osobisty podczas urlopu to częsty przypadek – Dowód został na wakacjach? Zgłoś to online! – tym hasłem Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, by korzystać z możliwości zgłaszania utraty dokumentu przez internet.

Zgłoś online zgubiony dowód osobisty – jak to zrobić?

zgubiony dowód osobisty online

Od początku wakacji już ponad 6 tysięcy osób skorzystało z możliwości zgłoszenia przez internet utraty dowodu osobistego. Alternatywnym wyjściem jest wizyta w urzędzie, gdzie możemy zgłosić zgubienie dokumentu. Im szybciej jednak dopełnimy formalności, tym lepiej, a jeśli zgubiliśmy dowód osobisty w weekend lub jesteśmy na urlopie, to do urzędu najprawdopodobniej nie będziemy mogli się dostać.

Pierwszy krok w celu zgłoszenia zgubienia dowodu osobistego to założenie Profilu Zaufanego. Jeśli już go mamy, możemy przejść do kolejnych kroków. Powinniśmy odwiedzić rządową platformę gov.pl i znaleźć na niej e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód. Następnie klikamy przycisk wyślij zgłoszenie. Wybieramy powód unieważnienia dowodu i klikamy przycisk unieważnij dowód. Naszą decyzję potwierdzimy kodem SMS otrzymanym na numer telefonu powiązany z Profilem Zaufanym. Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czytaj także: Tradycyjna korespondencja notuje rekordowe spadki – cyfryzacja społeczeństwa postępuje

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które posiadają e-dowód wydany po 4 marca 2019 roku. Jeśli właściciel takiego dokumentu nie wie, gdzie zostawił swój dowód, ale zakłada, że istnieje jeszcze szansa na jego znalezienie, nie musi unieważniać dokumentu. Można zawiesić swój e-dowód na 14 dni. Jeśli w tym czasie właściciel dokumentu nie odnajdzie go i nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Warto zapoznać się z e-usługą Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu. Zaginięcie dowodu osobistego warto zgłosić także w swoim banku. Po unieważnieniu dokumentu należy złożyć wniosek o wydanie nowego.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.