Każda aktualizacja od Samsunga to dobra wiadomość dla użytkowników smartfonów firmy. Świat Androida przyzwyczaił nas niestety do tego, że wsparcie dla niektórych modeli jest wyjątkowo krótkie i nie zawsze wystarczające. Sprawia to, że smartfony trzeba wymieniać częściej, nawet wtedy, kiedy mówimy o flagowcach. Teraz Samsung złożył obietnicę, którą miejmy nadzieję, że będzie w stanie dotrzymać.

Aktualizacja od Samsunga

Aktualizacja od Samsunga
Fot. Samsung

Dłuższe wsparcie urządzeń, czyli regularne aktualizacje zabezpieczeń oraz do nowych wersji systemowych, to bolączka Androidowego świata. Zaledwie garstka producentów oferuje naprawdę długie wsparcie i wśród nich warto wymienić Google (co jest raczej oczywiste), czy OnePlus. Nie są to oczywiście jedyne firmy, które oferują kilkuletnie wsparcie dla swoich smartfonów, ale to dalej rzadkość, niż coś, co powinno być codziennością. Ma to oczywiście związek z samymi nakładkami, które trzeba zaprojektować, dostosować itd. Do tego dochodzi jeszcze czynnik ekonomiczny, czyli dobrze, jeżeli użytkownicy zmieniają telefony, bo na czymś zarabiać trzeba, kiedy usługi nie wystarczają.

Jak w przyszłości będzie więc wyglądała aktualizacja od Samsunga? Okazuje się, że dużo może się zmienić. Podczas wczorajszego Galaxy Unpacked, gdzie pokazano serię Galaxy Note20, Galaxy Tab S7 czy Galaxy Watch 3, zapowiedziano także coś ważnego. Otóż wszystkie flagowe rozwiązania Samsunga, począwszy od serii Galaxy S10, mogą liczyć na wsparcie aż trzech generacji systemowych. Są jednak pewne warunki, bo aktualizacje Samsunga mają zależeć też od „dostępności funkcji i zabezpieczeń” w konkretnym kraju czy regionie. Może się więc zdarzyć tak, że mimo obietnic, nie da się któregoś z modeli aktualizować.

Zobacz też: OnePlus z preinstalowanymi usługami od Facebooka.

Zaprezentowane więc wczoraj smartfony, powinny dostać nie tylko Androida 11 i 12, ale także i Androida 13. Trzeba przyznać, że to bardzo odważna deklaracja ze strony Samsunga, ale miejmy nadzieję, że uda mu się sprostać temu zadaniu. W końcu, jeżeli płacimy za smartfona duże pieniądze, to dobrze, jakby jego wsparcie nie kończyło się po dwóch latach, kiedy dalej spokojnie można z niego korzystać.

Źródło: Samsung / XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.