Nokia próbuje zablokować sprzedaż komputerów Lenovo w USA. Fińska firma stwierdziła, że chiński producent naruszył jej wiele patentów. USITC (Komisja Handlu Międzynarodowego) wszczęła dochodzenie w tej sprawie. W jego wyniku ma zostać zablokowany przywóz laptopów, tabletów, a nawet komputerów stacjonarnych Lenovo. To byłby naprawdę potężny cios dla producenta, którego linia ThinkPad cieszy się na tamtejszym rynku kultem niemal tak dużym, jak seria Mac od Apple.

Nokia chce blokować Lenovo w USA

Nokia chce blokować Lenovo w USA

Według nowych doniesień Nokia twierdziła, że Lenovo naruszyło sekcję 337 ustawy o opłatach celnych. Dodatkowo twierdzi, że należące do Lenovo laptopy z serii IdeaPad, ThinkPad i Flex naruszyły pięć patentów dotyczących standardu kompresji wideo H.264. W związku z tym Nokia zamierza zablokować import komputerów Lenovo do USA. W ciągu najbliższych 45 dni ITC ustali docelową datę zakończenia dochodzenia w sprawie tego oskarżenia. Sytuacja ta ma miejsce po wielu nieudanych próbach udzielenia licencji Lenovo na standardowe podstawowe roszczenia Nokia H.264. Takie jest przynajmniej oficjalne stanowisko Nokii w tej sprawie. Naruszenie to dotyczy wielu różnych platform, w tym tabletów i komputerów stacjonarnych.

Zobacz też: Nad Twitterem krąży widmo ogromnej grzywny – wszystko przez reklamy

Warto dodać, że dochodzenie jest nadal w początkowej fazie i będziemy musieli poczekać na jego oficjalne wyniki. Tak naprawdę znamy jedynie zdanie Nokii w tej sprawie, które wynika z treści orzeczenia. Przy okazji można śmiało założyć, że do samej blokady raczej nie dojdzie. Nokia nie jest producentem komputerów ani tabletów. Nic nie zyska na pozbyciu się Lenovo z rynku. Zamiast tego firma raczej oczekuje zapłacenia za patenty i pokaźnego odszkodowania za opieszałość. Obaj giganci najprawdopodobniej dość szybko dojdą do porozumienia między sobą. Ten pozew to raczej dość potężny środek perswazji, aby Lenovo potraktowało rozmowy poważniej.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.