Android distrubtion grudzien

 

Problem fragmentacji Androida jest głównym argumentem przeciwników tej platformy. Faktu tego nikt nie neguje, jednak ostatnie dane na ten temat wyglądają całkiem przyzwoicie w porównaniu z poprzednim miesiącem. Pomimo, że KitKat obsługuje już 34% wszystkich aktywnych urządzeń sukcesywnie wypierając stare wersje, dużym zawodem okazuje się najnowszy system – Lollipop, który ponad półtorej miesiąca po premierze nie jest w stanie przekroczyć 0,1%.

 

Dystrybucja Androida wciąż pozostawia wiele do życzenia. Sumarycznie największą popularnością cieszą się wersje nie najmłodszego już przecież Jelly Bean (4.1 – 4.3), który łącznie dzierży blisko 50% rynku Androida. Jest to spadek o ponad 4% względem ostatniego zestawienia. KitKat w przeciągu roku wciąż nie jest w stanie zbliżyć się do tego pułapu. Wersja 4.4 w rok po premierze może pochwalić się blisko 34% aktywnych urządzeń i pomimo 4% skoku w przeciągu miesiąca wciąż pozostaje w tyle.

 

Marginalne znaczenie zaczynają odgrywać urządzenia pracujące pod kontrolą blisko 4-letniego systemu w wersji 3 lub starszej. Ich udział, choć w wolnym tempie, wciąż maleje i aktualnie jest to mniej niż 10%.

 

Android distrubtion grudzien1

 

Dużym problemem dla Google jest najnowsze dziecko, czyli piąta odsłona Androida o nazwie Lollipop. Pomimo dużego zainteresowania społeczności oraz znaczących zmian w interfejsie, sposobie funkcjonowania czy bezpieczeństwie, system ten jest pomijany w zestawieniu. Statystyki są wręcz druzgocące, gdyż drugi miesiąc po premierze „Lizak” nie jest w stanie przebić się do przynajmniej 0,1% urządzeń. Tak złego startu nie miał żaden dotychczasowy system Google, gdyż nawet KitKat, który nie grzeszył szybkością implementacji w analogicznym okresie był w stanie przekroczyć próg 1%.

 

Sytuacja ekosystemu Android z miesiąca na miesiąc wygląda coraz lepiej. Z rynku znikają starsze urządzenia i są zastępowane nowszymi modelami, działającymi na aktualnej wersji systemu. Pomimo sporej wpadki „Lizaka” przyszły miesiąc powinien wyglądać już bardziej optymistycznie, jednak biorąc pod uwagę brak kolejnych informacji o aktualizacji do KitKata starszych modeli wciąż największym problemem jest spory udział w środkowej części tabeli. A Wy co sądzicie o rozwoju Androida? Jaka jest wasza obiektywna ocena sytuacji?

 

 

Źródło: Google

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski