Misja Mars 2020 rozpoczęła się bez przygód. Nie było żadnych problemów i wszystko przebiegło tak, jak NASA sobie to zaplanowała. Trzeba przyznać, że ich wytrwałość jest godna podziwu, bo misja na Marsa to jeden z najciekawszych i najbardziej skomplikowanych projektów od lat.

Misja Mars 2020

To najbardziej skomplikowana misja NASA od czasu zakończenia programu Apollo. Dziś udało się poczynić pierwszy krok, czyli rakieta Atlas V bezpiecznie wystartowała i zmierza już w kierunki Czerwonej Planety. NASA całość transmitowała na żywo i trzeba przyznać, że ich materiały to prawdziwa kopalnia wiedzy. Wszystkie ruchy były tłumaczone krok po kroku, więc można było dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Jednym z elementów samej misji, będzie przygotowanie się do kolonizacji Marsa, ale to zbyt szybko nie nastąpi. Lądowanie rakiety, która dziś wystartowała, planowane jest tam na luty 2021 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lądowanie odbędzie się dokładnie 18 lutego 2021. Zanim ludzie postawią na Marsie swoją stopę, mogą minąć dziesięciolecia.

Misja Mars 2020 ma teraz dwóch głównych bohaterów. Pierwszym z nich jest nowy łazik Perseverance, czyli Wytrwałość. To nowsza i bardziej zaawansowana wersja łazika Curiosity, który swoje na Marsie już zrobił. Perseverance ma wytrwać na Marsie przynajmniej jeden rok według tamtejszego „kalendarza”, czyli minimum 687 dni. Łazik wyląduje w kraterze Jesero i ma tam szukać śladów życia, które kiedyś było na Marsie. Oprócz tego będzie zbierał także próbki skał.

Zobacz też: Sony Vision-S może pojawić się na drogach.

Wraz z łazikiem na Marsa poleciał także śmigłowiec, a jego zadaniem będzie… latanie. Naukowcy chcą przetestować, jak wygląda ten proces w innej atmosferze, niż Ziemska. Dodatkowo na powierzchnię Czerwonej Planety mają być dostarczone także elementy skafandrów, które w przyszłości mają być wykorzystywane przez osoby przebywające na Marsie. To pozwoli sprawdzić, czy wykorzystywane materiały do produkcji kombinezonów, sprawdzą się w przyszłości. Misja Mars 2020 właśnie się rozpoczęła i możemy tylko trzymać kciuki, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem.

Źródło: NASA

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.