domena pl 30 urodziny

Domena .pl obchodzi dziś 30. urodziny! Ile stron z niej korzysta?

Newsy

Dziś swoje 30. urodziny obchodzi domena .pl. W 1990 roku IANA (Internet Assigned Numbers Authority), czyli organizacja zarządzająca wtedy domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia .pl dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski.

Domena .pl ma dziś 30. urodziny – ile stron z niej korzysta?

Domena .pl znajduje się obok prawie 2,5 mln nazw stron internetowych. Jest domeną pierwszego wyboru w naszym kraju i posiada największe udziały w rynku. 7 na 10 domen rejestrowanych w Polsce to właśnie domeny .pl.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

Pierwsze domeny .pl w Polsce były związane ze środowiskami akademickimi (edu.pl). Ich obsługą zajmował się Zespół Koordynacyjny NASK, który funkcjonował w ramach struktur Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku utworzono NASK – jednostkę badawczo-rozwojową, który od tej chwili prowadził rejestr nazw w domenie .pl. W 2008 roku w Krajowym Rejestrze Domen liczba aktywnych nazw przekroczyła 1 mln. Trzy lata później liczba nazw w domenie .pl uległa podwojeniu i przekroczyła 2 mln. W 2016 roku domena .pl znalazła się na 6. miejscu w Europie wśród domen krajowych. Dwa lata później ponad pół mln nazw w domenie .pl posiadało zabezpieczenie DNSSEC.

Czytaj także: Aplikacja Mac OS 8 – powrót do przeszłości, który zadziała na Windowsie i Linuxie

Obecnie blisko 2,5 mln nazw stron internetowych wykorzystuje domenę .pl – witryny te są obsługiwane na rzecz 1,07 mln abonentów.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x