ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
domena pl 30 urodziny

Domena .pl obchodzi dziś 30. urodziny! Ile stron z niej korzysta?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Dziś swoje 30. urodziny obchodzi domena .pl. W 1990 roku IANA (Internet Assigned Numbers Authority), czyli organizacja zarządzająca wtedy domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia .pl dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski.

Domena .pl ma dziś 30. urodziny – ile stron z niej korzysta?

Domena .pl znajduje się obok prawie 2,5 mln nazw stron internetowych. Jest domeną pierwszego wyboru w naszym kraju i posiada największe udziały w rynku. 7 na 10 domen rejestrowanych w Polsce to właśnie domeny .pl.

Pierwsze domeny .pl w Polsce były związane ze środowiskami akademickimi (edu.pl). Ich obsługą zajmował się Zespół Koordynacyjny NASK, który funkcjonował w ramach struktur Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku utworzono NASK – jednostkę badawczo-rozwojową, który od tej chwili prowadził rejestr nazw w domenie .pl. W 2008 roku w Krajowym Rejestrze Domen liczba aktywnych nazw przekroczyła 1 mln. Trzy lata później liczba nazw w domenie .pl uległa podwojeniu i przekroczyła 2 mln. W 2016 roku domena .pl znalazła się na 6. miejscu w Europie wśród domen krajowych. Dwa lata później ponad pół mln nazw w domenie .pl posiadało zabezpieczenie DNSSEC.

Czytaj także: Aplikacja Mac OS 8 – powrót do przeszłości, który zadziała na Windowsie i Linuxie

Obecnie blisko 2,5 mln nazw stron internetowych wykorzystuje domenę .pl – witryny te są obsługiwane na rzecz 1,07 mln abonentów.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najnowsze wpisy