ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
TikTok blokuje QAnon

TikTok rusza do walki z miłośnikami teorii spiskowych i… Donalda Trumpa

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

TikTok dołącza do Facebooka i Twittera w walce z grupą QAnon. A przynajmniej robi to do pewnego stopnia. Serwis społecznościowy oświadczył stacji BBC News, że zablokował wiele hashtagów związanych z teoriami spiskowymi. Ten sam los spotkał także #QAnon i związane z nim pozycje takie jak #OutofShadows czy #QAnonTruth. Warto zauważyć, że poza uwielbieniem dla teorii spiskowych grupa ta wskazuje także dość bezrefleksyjną sympatię dla Donalda Trumpa. Nie można wykluczyć, że to jeden z powodów takiej reakcji TikToka.

TikTok blokuje QAnon

TikTok blokuje QAnon

Warto tu przytoczyć czym dokładniej jest QAnon. To grupa anonimowych osób w sieci, które skupiają się wokół teorii spiskowych i konserwatyzmu anglosaskiego. Ich wpływ można zobaczyć na całym świecie, także w Polsce. Dobrym przykładem jest tutaj IdźPodPrądTV, które zdaje się powielać większość teorii prezentowanych przez QAnon i również uderza w anglosaski konserwatyzm czy kreacjonizm. Warto tu podkreślić, że TikTok nie usuwa filmów, a jedynie blokuje ich wyszukiwanie przy użyciu hashtagów. Obserwatorzy konkretnych osób nadal będą widzieć oznaczone nimi klipy w swoich kanałach. Teoretycznie mogą się one pojawić nawet wśród polecanych klipów.

Zobacz też: Recenzja Ghost of Tsushima. Godne pożegnanie PlayStation 4

Podejście to nie jest więc tak rygorystyczne, jak w przypadku innych portali społecznościowych. Ci całkowicie usunęli niektóre konta i strony. Mimo to mogłoby to znacznie zmniejszyć ekspozycję na filmy QAnon i zniechęcić zwolenników teorii do tworzenia materiałów. TikTok już walczy z pewnymi formami dezinformacji na swojej platformie. Warto jednak pamiętać, że serwis jest znany także z ukrywania niewygodnych faktów. Tak, jak miało to miejsce w przypadku informacji na temat prześladowania mniejszości muzułmańskiej na terenie Chin i umieszczania jej przedstawicieli w obozach reedukacyjnych.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy