O ile dla AMD to dobry rok, o tyle w przypadku Intela nie można powiedzieć tego samego. Po raz pierwszy od 2006 roku cena akcji Czerwonych jest wyższa od tej Niebieskich. Warto dodać, że stan ten miał miejsce jeszcze przed ogłoszeniem opóźnień w procesie 7 nm przez Intela. Chociaż zaraz po opublikowaniu tej informacji przepaść pomiędzy dwiema firmami jeszcze mocniej się pogłębiła. Obecnie różnica pomiędzy ceną akcji obydwu firm oscyluje w okolicach 20 USD na rzecz AMD.

Ceny akcji AMD

Ceny akcji AMD

We wcześniej przytoczonym raporcie Intel stwierdził, że wprowadzenie technologii 7 nm zostało opóźnione o kolejne pół roku. Dla porównania AMD korzysta z tego procesu technologicznego od czasu premiery architektury Zen 2 w lipcu ubiegłego roku. To nie tylko cios dla Intela pod względem handlowym, ale także wizerunkowym. Oczywiście warto niebieskim oddać sprawiedliwość w pewnej kwestii. Otóż Intel sam produkuje swoje procesory, natomiast AMD zleca to swojemu wykonawcy, jakim jest TSMC. Można więc powiedzieć, że za sukcesem Czerwonych stoi firma zewnętrzna. Pytanie brzmi jednak: i co z tego? Liczy się efekt, jakim są procesory AMD wykonane w procesie 7 nm i procesory Intela w procesie 14 nm +++. 

Zobacz też: Premiera Vivo Y51s – co w nim niezwykłego? Procesor Samsunga

Warto porównać tutaj ceny akcji na chwilę obecną. Dla Intela jest to 50,59 USD za akcję. W przypadku AMD mowa tu o 69,40 USD. Jednak sama ich wartość to nie wszystko. Dla giełdy liczy się także kapitalizacja rynkowa, która jest obliczona przez pomnożenie ceny akcji przez łączną ich liczbę na rynku. Dla AMD wynosi ona 81,28 mld USD. Warto jednak podkreślić, że jeszcze w piątek była ona o 11 mld niższa. W przypadku Intela jest to 214 mld USD. To oznacza, że mimo wyższej ceny akcji, to Intel wciąż jest o wiele więcej wart na giełdzie. Mimo to już jakiś czas temu stracił pozycję lidera na rzecz Nvidii. Ta, mimo lekkich spadków, wciąż może się pochwalić kapitalizacją rynkową na poziomie 250 mld USD. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.