Od jakiegoś czasu krążą plotki na temat tego, że Samsung pracuje nad Exynosem 1000. Oczekuje się, że zostanie on wykonany z wykorzystaniem zaawansowanej architektury 5 nm firmy. Chociaż Exynos 1000 mógł być oryginalnie opracowany do użytku w nadchodzącej serii Galaxy S21, jeden z czołowych producentów uważa, że koreański gigant mógłby również wykorzystać go w swoich nadchodzących komputerach z systemem Windows.

Samsung z procesorem dla Windows 10

Mowa tu o pojawieniu się układów ARM opartych na Exynosie 1000 w komputerach z systemem Windows. Wygląda na to, że praca Apple nad autorskimi procesorami ARM mogła zmusić inne firmy do zrobienia tego samego. Informator twierdzi, że nie zadecydowano, jak nowy SoC będzie się nazywał, ale jedno jest pewne. Opracowanie Exynosa 1000 może skłonić Qualcomma do szybkiego stworzenia następcy Snapdragona 8cx. Ten mimo prawie dwóch lat na karku nadal jest używany w nowoczesnych maszynach. Wynika to jednak z faktu, że producenci notebooków nie mają większego wyboru, jeśli chodzi o układy ARM dla komputerów z systemem Windows.

Zobacz też: Apple zadba, aby iPhone był przyjazny dla hakerów – oczywiście nie każdy

Niestety, zgodnie z najnowszym raportem, Samsung ma trudności z opracowaniem korzystnej wydajności produkcyjnej swoich układów 5 nm. To oznacza, że Exynos 1000 może być znacznie opóźniony. W takim wypadku nawet jeśli te plotki okażą się prawdziwe, to i tak najwcześniej zobaczymy komputer tego typu w 2021 roku. Mimo wszystko podchodziłbym do tych rewelacji dość sceptycznie. Bądźmy szczerzy: dlaczego ktoś miałby teraz wybrać komputer z ARM i Windowsem 10? Z powodu miernego wsparcia dla aplikacji win32 i jego całkowitego braku dla win32-64? Na chwilę obecną nie ma to większego sensu. Tworzenie takiego procesora w momencie, kiedy sam system nie jest na to gotowy, byłoby zwykłą stratą czasu. W końcu, jeśli Microsoftowi udałoby się dopiąc projekt, powiedzmy do 2023 roku to Exynos 1000 opracowany teraz byłby zwyczajnie przestarzały. 

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.