Nvidia wykazała zainteresowanie nabyciem firmy ARM w jednym z najbardziej znaczących i prawdopodobnie najdroższych kontraktów technologicznych w historii. Jeśli ten się powiedzie, to Zieloni mogą zyskać ścisłą kontrolę nad dużą częścią branży smartfonów i komputerów. Jednocześnie mogłoby dość do sytuacji, kiedy układy graficzne Mali projektowane przez ARM ustąpiłyby miejsca mobilnym Geforce. 

Nvidia chce kupić ARM

Nvidia chce kupić ARM
Fot. NVIDIA

W 2016 roku Softbank zapłacił około 31 miliardów dolarów brytyjskiej firmie ARM. W ten sposób stała się ona częścią funduszu Vision Fund japońskiego konglomeratu o wartości 100 miliardów dolarów. W ostatnim czasie Softbank dokonał rozładowania części swoich aktywów, aby złagodzić skutki spowolnienia gospodarczego związanego z pandemią. Część udziałów w Alibaba Group i T-Mobile została sprzedana przez giganta. Dodatkowo zamierza on spieniężyć część lub całość swoich udziałów w ARM. Warto tu przypomnieć, że Softbank był kiedyś współwłaścicielem Nvidii, po zgromadzeniu 4 miliardów dolarów akcji w 2017 roku. Wszystkie jego udziały w firmie zostały sprzedane w ubiegłym roku, jednak to może być kluczem do negocjacji pomiędzy nimi.

Zobacz też: Kolejne badania to potwierdzają – gry nie zamieniają ludzi w morderców

Według Bloomberga Nvidia niedawno podjęła decyzję o zakupie firmy ARM. Zwiększony popyt w sektorach gier, sprzętu i centrów danych sprawił, że cena akcji Zielonych gwałtownie wzrosła w tym roku. ARM również nie próżnowało. Obecnie wszystkie smartfony pracują na układach w tej architekturze. Ponadto Apple ogłosiło przejście na nią i porzucenie Intela. Nawet Microsoft próbuje wejść na ten rynek. Chociaż z dość mieszanymi rezultatami. ARM od dawna udziela licencji na swoją technologię największym graczom w branży. Zastanawiające jest jednak to, jak się ta sytuacja odbiłaby na Huaweiu? Nvidia jest w końcu amerykańską firmą. To oznacza, że cała technologia przeszłaby pod skrzydła USA.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.