ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Czytnik linii papilarnych w module aparatu

Rozpoznawanie odcisków palców na całym wyświetlaczu – i to w panelu LCD!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Technologia rozpoznawania odcisków palców szybko się rozwinęła w ciągu ostatnich kilku lat. Te zostały ukryte nawet w wyświetlaczach smartfonów. Oczywiście to rozwiązanie nie jest bez wad. Użytkownicy skarżą się, że działa to nieco wolniej oraz trzeba dotknąć ekranu w konkretnym miejscu. Jednak producenci już pracują nad powiększonymi, a nawet całoekranowymi skanerami odcisków palców. Kolejnym problemem jest natomiast fakt, że takie skanery są trudne do połączenia z panelami LCD.

Pełnoekranowy czytnik linii papilarnych w LCD

Pełnoekranowy czytnik linii papilarnych w LCD

Firma Tianma Microelectronics z siedzibą w Chinach opracowała rozwiązanie, które umożliwia rozpoznawanie odcisków palców na praktycznie całej powierzchni wyświetlacza. Oczywiście warto tu podkreślić, że TCL pochwaliło się swoim pomysłem na rozwiązanie tego problemu jeszcze pod koniec zeszłego miesiąca. Nie jest to więc pierwsza technologia tego typu, chociaż prace nad nimi przebiegały raczej równolegle do siebie. Tianma Microelectronics podaje, że jej skaner został zintegrowany z podłożem wyświetlacza LCD. Dzięki temu możliwe jest jego bezproblemowe działanie i jednocześnie nie wpływa on negatywnie na wyświetlany obraz. 

Zobacz też: Poznajcie Unihertz Jelly 2, czyli 3-calowy smartfon z Androidem 10

Ponadto firma twierdzi, że do tej technologii wyświetlacza wykorzystano projekt ścieżki optycznej, która zmniejsza grubość modułu o około 50 procent w porównaniu z innymi typami optycznych rozwiązań w zakresie odcisków palców. Jak dotąd, nie ma komercyjnego smartfona wyposażonego w czujnik linii papilarnych na wyświetlaczu LCD. Jednak dzięki technologii takich marek jak Tianma i TCL może się to wkrótce zmienić. Oczywiście wszystko zależy od ceny. Jeśli rozwiązania te będą droższe lub w porównywalnej cenie, co ekrany OLED, to nie wróżę im zbyt świetlanej przyszłości.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy