Według najnowszych informacji MediaTek rozpoczął pracę w swoim centrum badawczo-rozwojowym 6G położonym w Finlandii. Biorąc pod uwagę, że jest to Tajwański producent elektroniki, a państwo to uchodzi za lidera w tej branży, to przeprowadza do Europy, może budzić sporo pytań. Z drugiej strony to właśnie w Finlandii rozwinęła się Nokia, która do tej pory jest jednym z czołowych producentów rozwiązań do budowy sieci komórkowych.

MediaTek pracuje nad 6G

MediaTek pracuje nad 6G

Biorąc pod uwagę, że Nokia chce tworzyć stacje bazowe, a MediaTek modemy dla smartfonów, które mają się z nimi komunikować, to współpraca pomiędzy firmami może być kluczowa. Natomiast ich bliska lokalizacja może ją w znacznym stopniu ułatwić. Ponadto warto pamiętać, że fiński rząd i lokalne uniwersytety już rozpoczęły badania i planują komercjalizację sieci do 2030 roku. Należy jednak zauważyć, że rozwój 6G to wciąż kwestia teoretyczna. W tej chwili nie ma nawet zdefiniowanych wskaźników technicznych i parametrów, które mają go określać. W związku z tym następne kilka lat powinno przynieść kilka interesujących nowości w tej dziedzinie i ewentualnie ujawnić również pewne możliwości techniczne.

Zobacz też: Nowa promocja Plusa dla klientów z Ukrainy – co mogą zyskać?

Oczywiście Samsung opublikował swoją białą księgę dotyczącą sieci 6G, w której wyszczególnił wszystkie parametry, jakie spełniałaby nowa generacja, w tym prędkość do 1000 Gb/s, opóźnienie mniejsze niż 0,1 ms i ogólną prędkość o 50 procent większą niż obecna technologia 5G. Jednak to bardziej założenia koreańskiego producenta niż ustalenie nowego standardu. Wszystko będzie zależało od możliwości technologicznych i wymaga dalszych badań. Nie bez znaczenia są także kwestie bezpieczeństwa, które także muszą być dokładnie sprawdzone.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.