ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Produkcja procesorów w Chinach spada

Chińscy hakerzy próbowali wykraść dane na temat COVID-19

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył dwóch hakerów z Chin o celowanie w amerykańskie badania COVID-19. Oskarżenia te były częścią 11-krotnego aktu oskarżenia. Zarzuca się w nim się dwóm osobom prowadzenie globalnej kampanii hakerskich. Ta miała trwać przez przez ponad 10 lat. Ostatnio hakerzy badali słabe punkty w sieciach komputerowych firmy biotechnologicznej z Massachusetts, prowadzącej badania nad szczepionką przeciwko COVID-19.

Chińscy hakerzy chcieli wykraść dane o COVID-19

Chińscy hakerzy chcieli wykraść dane o COVID-19

W kwietniu CNN poinformowała o ataku cyberataków w Departamencie Zdrowia i Usług Społecznych, który zarządza CDC. Urzędnicy powiedzieli, że winni są hakerzy z Chin. W maju FBI ostrzegło, że wspierani przez Chiny hakerzy próbowali ukraść badania COVID-19 z amerykańskich organizacji. W lipcu, urzędnicy wywiadu powiedzieli, że rosyjscy hakerzy skierowali je na organizacje opieki zdrowotnej w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i USA. Dzisiejsze zarzuty są pierwszymi, które oficjalnie oskarżają zagranicznych hakerów o atak tego typu w USA. Zgodnie z oskarżeniem, hakerzy pracowali zarówno dla Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego chińskiego rządu, jak i dla własnego osobistego zysku. Obecnie nic nie wskazuje na to, że uzyskali jakiekolwiek wyniki badań.

Zobacz też: iPhone SE okazał się strzałem w dziesiątkę – Apple osiągnęło zamierzony cel

Chiny zajęły teraz swoje miejsce, obok Rosji, Iranu i Korei Północnej, w tym haniebnym klubie narodów, które stanowią bezpieczną przystań dla cyberprzestępców. 

— powiedział w oświadczeniu John C. Demers, zastępca prokuratora generalnego ds. bezpieczeństwa narodowego.

Oprócz ukierunkowania na badania COVID-19, cyberataki były rzekomo ukierunkowane na inne dziedziny. Zalicza się do nich robotykę, inżynierię lotniczą i morską, inżynierię czystej energii, biotechnologię, organizacje pozarządowe i działaczy na rzecz praw człowieka. Według Departamentu Sprawiedliwości, hakerzy ukradli tajemnice handlowe, technologie, dane i informacje osobiste z systemów komputerowych przedsiębiorstw, osób prywatnych i agencji na całym świecie.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy