ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Konsultacje UKE wystartowały – co z pasmem 26 GHz w Polsce?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Konsultacje UKE, czyli Urzędu Komunikacji Elektronicznej, właśnie wystartowały. Mają one dotyczyć pasma 26 GHz oraz innych pasm milimetrowych w naszym kraju. Wszystko na potrzeby uruchomienia sieci 5G w Polsce. W związku z tym urząd wystosował dwadzieścia pytań, na które powinni odpowiedzieć zainteresowani pasmami operatorzy.

Konsultacje UKE w sprawie pasm 26 GHz

Konsultacje UKE
Fot. UKE

Standard 5G w Polsce jest dopiero w fazie rozwoju i dlatego właśnie potrzebne są konsultacje UKE, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Podmioty zainteresowane wykorzystaniem pasma 26 GHz (24,25-27,5 GHz) mogą odpowiadać na pytania urzędu oraz zgłaszać swoje uwagi do końca lutego. Te trzeba przesyłać drogą elektroniczną, więc jest spora szansa na to, że operatorzy wezmą udział w konsultacjach.

Urząd Komunikacji Elektronicznej na potrzeby swoich konsultacji przygotował szereg pytań, by ułatwić proces wprowadzania w Polsce sieci 5G. Wśród pytań znajdziemy m.in.:

Jakie są przewidywane terminy komercyjnej dostępności sieci uwzględniając dostępność sprzętu i urządzeń w tym paśmie?

Gdzie mogłoby być wykorzystywane pasmo 26 GHz? (np. obszary geograficzne wymagające wysokiej pojemności, miasta, obszary wiejskie, trasy drogowe i kolejowe, centra przemysłowe, przedsiębiorstwa, wewnątrz budynków)

Czy w przypadku rozmieszczenia stacji bazowych 5G w paśmie 26 GHz zakłada się, że będą to pojedyncze stacje, klastry komórek, czy też wiele stacji pokrywających zasięgiem określony obszar (gminy, powiatu)?

Zobacz też: Mafia: Definitive Edition na rozgrywce – jest na co czekać.

Do wprowadzenia w Polsce 5G jeszcze daleka droga, ale jak widać Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zamierza „odpuszczać” tematu. Ostatnio na drodze do wprowadzenia 5G stanęła pandemia wirusa, która sprawiła, że trzeba było anulować aukcje częstotliwości. Teoretycznie do końca tego roku sieć 5G powinna być uruchomiona w największych miastach w kraju. Zobaczymy czy do tego dojdzie.

Źródło: UKE

Sprawdź najnowsze wpisy