W średniowieczu próbowano z połączenia ze sobą różnych substancji uzyskać taką, która ma właściwości zupełnie inne, niż wykorzystywane składniki. Efekt tych prac miał być żółty z metalicznym połyskiem, niezwykle plastyczny, ciężki i odporny na korozję. Mówiąc krótko, chciano uzyskać złoto, które stanowiło wtedy coś najbardziej wartościowego. Dziedzinę, która się tym zajmowała, nazwano alchemią. Co prawda alchemicy nie stworzyli złota, ale zawdzięczamy im chociażby spirytus, więc ich ciężka praca nie poszła na marne.

Materiał odporny na przecinanie

Materiał odporny na przecinanie

Dziś jednak istnieje dziedzina zwana Inżynierią Materiałową. Ta również łączy składniki o różnych właściwościach, aby uzyskać coś, o zupełnie innych. W przeciwieństwie do alchemii odnosi jednak sukcesy. A co ważniejsze, jest w stanie tworzyć rzeczy cenniejsze od złota. Czyli kompozyty. Te są z nami już od bardzo dawna. Naukowcy pochwalili się jednak niezwykłym osiągnięciem w ich dziedzinie. Stworzyli materiał, którego nie da się przeciąć. Ochrzcili go mianem Proteus. Materiał ten jest wykonany z porowatego aluminium i ceramiki, dzięki czemu jest lżejszy od stali, a mimo to wytrzyma każdą szlifierkę.

Zobacz też: Cicha premiera Samsunga Galaxy A01 Core – to smartfon do dzwonienia i niczego więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Durham w Anglii i Instytutu Fraunhofera w Niemczech twierdzą, że Proteus opiera się cięciu, obracając narzędzia tnące o siebie i tępiąc je. Materiał składa się z pianki aluminiowej i osadzonych w niej ceramicznych kulach. Gdy narzędzie tnące wgryza się w aluminium i trafia w ceramiczne kule. Powoduje to ekstremalne wibracje zarówno narzędzia, jak i materiału. Rezonans ten powoduje, że narzędzie zaczyna odbijać się od powierzchni, stępiając tym samym swoją krawędź tnącą. Ponadto, w momencie zniszczenia ceramicznej kuli jej cząsteczki wypełniają przestrzenie w piance. Siły pomiędzy ziarnami rosną proporcjonalnie do ilości przyłożonej energii, przez co materiał staje się jeszcze twardszy, im szybciej obraca się narzędzie. Proteus jest skuteczny przeciwko szlifierkom kątowym, wiertłom i innym konwencjonalnym narzędziom tnącym. Jest nawet skuteczny przeciwko cięciu wodą. W tym przypadku materiał działa jednak inaczej. Zaokrąglone powierzchnie kulek rozpraszają wodę, osłabiając tym samym strumień. Badacze widzą możliwe zastosowania w sektorach bezpieczeństwa i ochrony. Pojazdy opancerzone mogą być mocniejsze i lżejsze, a zamki mogą okazać się niewrażliwe na narzędzia tnące.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.