ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android Go dla smartfonów z 2 GB RAM

Google mówi dość smartfonom z 2 GB RAM i pełnym Androidem

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Android Go to świetny pomysł na budżetowe smartfony. Urządzenia te mają jednak pewną paskudną wadę: oferują maksymalnie 1 GB pamięci operacyjnej. O ile dla systemu i lekkich aplikacji to wystarczająca wartość, tak instalacja ciężkich programów ze sklepu to proszenie się o kłopoty. Oczywiście z kronikarskiego obowiązku warto zwrócić tu uwagę na Wiko Y80, który został wyposażony w 2 GB RAM. To jednak wyjątek od tej reguły. 

Android Go dla smartfonów z 2 GB RAM

Android Go dla smartfonów z 2 GB RAM

Jednocześnie poważnym problemem zaczynają być smartfony wyposażone w 2 GB RAM. Wartość ta dość długo uchodziła za minimalną, oferującą wygodne korzystanie z urządzenia. To się jednak zaczęło już powoli zmieniać. Co prawda takie smartfony wciąż działają stosunkowo przyzwoicie. Jednak Google chce uniknąć sytuacji, kiedy te najtańsze urządzenia nie będą się nadawały do użytku. Dlatego też zmienia zasady licencjonowania swoich usług. Od następnego kwartału wszystkie nowe smartfony z 2 GB RAM lub mniej muszą dostać Androida Go. W przeciwnym wypadku nie mają nawet co liczyć na dostęp do usług Google.

Zobacz też: Sieć 5G bez Huaweia? To może oznaczać poważne problemy dla Nokii i Ericssona

Efekty tej decyzji będą dwa: smartfony z Androidem Go staną się znacznie bardziej atrakcyjne. W końcu to właśnie bariera 1 GB RAM dla wielu potencjalnych klientów była problemem nie do przejścia. Kolejnym natomiast będzie fakt, że w budżetowych smartfonach z pełnym Androidem już na stałe zagości 3 GB RAM. Informacja pochodzi z kopii Google Android 11 Go Edition Device Configuration Guide. Co więcej, 1 GB RAM staje się wartością minimalną. Google odrzuca wsparcie Androida Go dla 512 MB RAM. Ciekawie sprawa wygląda w kwestii tego, że Google planuje wydać wersję systemu na jeszcze prostsze i tańsze urządzenia. Wiele wskazuje na to, że Android doczeka się jeszcze bardziej okrojonego wariantu, niż rzeczony Android Go.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy