Wraz z pojawieniem się pierwszego mikrokomputera Raspberry Pi w 2012 roku poznaliśmy jego domyślny system operacyjny Raspbian. Z czasem zmienił on swoją nazwę na Raspberry Pi OS. Oczywiście, to wcale nie oznacza, że jest on jedynym systemem dedykowanym temu urządzeniu. Jednak na pewno jest jednym z ważniejszych. Zwłaszcza dla osób, które wykorzystują go do obsługi Raspberry Pi jako zwykłego mini PC, który może służyć do pracy biurowej lub przeglądania internetu bądź oglądania filmów.

Raspberry Pi z YouTube 1080p

Oczywiście ewolucja samej serii urządzeń, jak i systemu była długa. Raspberry Pi 3 wprowadził pierwszy 64-bitowy procesor. Jednak system operacyjny wciąż pozostał 32-bitowy. Tak było do końca maja 2020 roku, kiedy to ukazała się wersja beta systemu Raspberry Pi OS 64. Działa on z Raspberry Pi 2 v1.2, który ma ten sam procesor co Pi 3, Raspberry Pi 3 i Pi 4. I, mimo że wciąż jest on w wersji beta, to jednak z ostatnich aktualizacji umożliwiła oglądanie filmów na YouTube za pośrednictwem Chromium w 1080p. YouTuber leepspvideo stworzył film pokazujący poprawę, która dzięki niej nastąpiła. Ten film możecie obejrzeć powyżej.

Zobacz też: Pierwsze szczegóły na temat procesora Apple dla komputerów – zapowiada się istna bestia

Aby zaktualizować Chromium wraz z innymi aktualizacjami i poprawkami dla Raspberry Pi OS 64-bit należy w terminalu wpisać to polecenie.

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

Dzięki takim zmianom Raspberry Pi jako komputer domowy nabiera coraz większego sensu. Wiele osób potrzebuje w końcu bardzo prostego urządzenia, które pozwoli im na przeglądanie sieci i wykonywanie prostych prac w edytorze tekstu. Może jeszcze nie teraz, ale za kilka lat malinka może stać się interesującą alternatywą dla miniaturowych komputerów stacjonarnych.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.