Sytuacja Huaweia na Starym Kontynencie na pierwszy rzut oka wydaje się mało ciekawa. W końcu Wielka Brytania całkowicie porzuciła wsparcie dla tego producenta. Nie oznacza to jednak, że Europa wystawiła chińskiej firmie czerwoną kartkę. Wręcz przeciwnie, coraz więcej krajów deklaruje chęć budowy sieci właśnie na podstawie technologii Huaweia. Właśnie do tego grona dołączyła Szwajcaria oraz Belgia. Natomiast według oficjalnych komunikatów Niemcy również nie planują wykluczeń.

Szwajcaria i Belgia stawiają na Huaweia

Szwajcaria i Belgia stawiają na Huaweia

Szwajcaria jest krajem, dla którego bezpieczeństwo jest jedną z największych wartości. W końcu to ono decyduje o jego bogactwie. Oczywiście nie chodzi tu o bezpieczeństwo zbrojne, chociaż każdy obywatel ma prawo do trzymania w domu broni i amunicji. Jest to kwestia bezpieczeństwa dla interesów światowych potęg, które często są zabezpieczana właśnie przez Szwajcarię. Dlatego też kraj ten przed rozpoczęciem prac nad budową sieci 5G skupił się właśnie na tym aspekcie. Zwłaszcza w świetle oskarżeń dotyczących jednego z dostawców usług, czyli Huaweia. Kraj ten nie tylko nie zamierza rezygnować z Huaweia, co wręcz uważa, że wykluczenie go z przetargu jest pod tym kątem… szkodliwe. Światło dziennie ujrzało następujące oświadczenie jednego z największych operatorów w państwie, czyli Sunrise:

Nie mamy żadnych dowodów na to, że firma Huawei jest w jakikolwiek sposób niewiarygodna. Stawiamy na racjonalność — czy ma sens wykluczanie przez operatora jednego z nielicznych producentów wysokiej jakości technologii i ograniczanie konkurencji?

Zobacz też: Złe wieści – pod koniec miesiąca HBO GO usunie ze swojej oferty ponad 30 filmów. Oto ich pełna lista

Podobne głosy słychac z Belgii. Tam Huawei także został dopuszczony do budowy sieci 5G. Tamtejszy federalny minister telekomunikacji, Philippe de Backer wydał następujące oświadczenie:

Nie ma powodu, aby być bardziej rygorystycznym. Analiza ryzyka wykazała, że jesteśmy bezpieczni.

Podobne głosy pojawiają się także u naszego sąsiada zza Odry. Prezes niemieckiej Agencji ds. Sieci, Jochen Homann stwierdził:

Podjęliśmy wszelkie środki ostrożności, aby stosować tylko godne zaufania technologie. Naszym zdaniem nie ma powodu, by wykluczyć Huawei na wczesnym etapie.

Jak widać, mimo deklaracji ze strony USA coraz więcej krajów mimo wnikliwej analizy kwestii bezpieczeństwa nie zamierza rezygnować z sieci 5G budowanej przez Huaweia.

Źródło: Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.