Wykorzystując neuromorficzny układ scalony Intela, naukowcy z National University of Singapore (NUS) opracowali sztuczną skórę. Ta pozwala robotom wykrywać dotyk 1000 razy szybciej niż ludzki układ nerwowy. System ten może również rozpoznawać kształt, teksturę i twardość przedmiotów 10 razy szybciej, niż trwa mrugnięcie oka. Naukowcy uważają, że praca ta może poprawić interakcję człowiek-robot, co pomoże w stworzeniu robotów-opiekunów. Dodatkowo może to znacznie podnieść precyzję czynności wykonywanych przez maszyny.

Sztuczna skóra dla robotów czuła na dotyk

Sztuczna skóra dla robotów czuła na dotyk

Zespół NUS najpierw nauczył rękę robota wyposażoną w sztuczną skórę czytać brajla. Ręka robota przekazała dane dotykowe do komputera centralnego, którego sercem był układ Intel Loihi, który przetłumaczył je. Jego dokładność można ustalić na ponad 92%. Dodatkowo używał 20 razy mniejszej mocy niż standardowy procesor. Następnie naukowcy połączyli dane dotykowe i wizualne. Nauczyli zrobotyzowaną rękę klasyfikować wypustki, używając zarówno sztucznej skóry, jak i kamery. Wysłali dane do procesora graficznego i do Loihi i zademonstrowali, że połączenie widzenia opartego na zdarzeniach i dotyku, za pośrednictwem sieci neuronowej, sprawia, że system jest o 10 procent dokładniejszy niż w przypadku samych danych wizualnych.

Zobacz też: Jak doszło do włamania na Twitterze? Portal wyjaśnia, jak przejęto konta Billa Gatesa, Elona Muska czy Baracka Obamy

Badacze stwierdzili również, że Loihi przetwarza dane sensoryczne 21 procent szybciej niż najlepiej działający procesor graficzny, zużywając przy tym 45 razy mniej energii. Robotyczne ręce przeszły długą drogę w ciągu ostatniej dekady, a chwytaki stają się coraz inteligentniejsze i delikatniejsze. Podczas gdy niektóre roboty są zdolne do wykonywania takich zadań jak sortowanie tworzyw sztucznych i recykling papieru za pomocą dotyku, kolejną przeszkodą w robotyce będzie połączenie zmysłu dotyku i wzroku. Dodatkowo, jeśli w przyszłości udałoby się zbudować odpowiedni interfejs łączący te sygnały z układem nerwowym, to istniałaby możliwość integracji zmysłu dotyku z protezami. Jednak przed tym zagadnieniem wciąż pozostaje naprawdę długa droga.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.