Marnowanie żywności to jeden z największych problemów naszych czasów. Setki milionów osób na świecie głoduje w momencie, kiedy setki milionów innych wyrzuca wciąż dobre jedzenie do śmietnika. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są informacje dotyczące przydatności żywności do spożycia. Mają one na celu między innymi chronić ludzi przed zatruciami pokarmowymi. Z drugiej strony jednak przyczyniają się do wyrzucania wciąż dobrej żywności.

Inteligentne opakowania żywności

Inteligentne opakowania żywności

Rozwiązaniem tego problemu mają być inteligentne opakowania. Ich celem będzie nadzorowanie jakości żywności oraz poprawa jej warunków. W ten sposób mają one informować, czy produkt jest wciąż zdatny do spożycia, oraz zadbać o wydłużenie tego okresu.

Najczęściej inteligentne opakowania stosuje się do żywności. W Polsce popularne są wskaźniki temperatury pojawiające się np. na puszkach, gdy napój został schłodzony do odpowiedniej temperatury. Takie rozwiązania są też stosowane np. w przypadku mrożonek. Kiedy na którymś etapie transportu produkt został rozmrożony, wtedy to oznaczenie pojawia się trwale. Będą się również rozwijać opakowania aktywne, które nie tyle informują o tym, ile się dzieje z produktem, ile faktycznie na niego wpływają, żeby przedłużyć jego świeżość. Opakowania monitorujące stan produktu rozpoznają procesy gnilne, rozwijanie się bakterii i wtedy niezależnie od daty przydatności zobaczymy, czy nadaje się on do spożycia. Z kolei opakowania aktywne realnie wpływają na produkt, który jest w środku. Najczęściej emitują albo pochłaniają np. tlen czy etylen, przedłużając przez to jego jakość. Opakowania inteligentne i aktywne w bardzo dużym stopniu pomagają przedłużyć trwałość produktów i ograniczyć marnowanie jedzenia. Od razu patrząc na opakowanie, widzimy, czy zawartość nadaje się do spożycia. 

– Powiedziała w rozmowie z agencją Newseria Beata Pyś-Skrońska, zastępca dyrektora Polskiej Izby Opakowań.

Zobacz też: Gameplay z Worms Rumble wzbudza sporo emocji – niekoniecznie pozytywnych

Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie ma tu mowy o zaawansowanej elektronice, a jedynie o stosunkowo prostych rozwiązaniach. W ten sposób cena takich opakowań może być naprawdę niska, dzięki czemu mają one realną szansę na zaistnienie na rynku. Oczywiście możliwe byłoby zaopatrzenie, chociażby puszki w zestaw czujników, które pomogą ją monitorować, chociażby przy pomocy smartfona. Rzecz w tym, że takie opakowanie byłoby o wiele droższe od zawartości, a co za tym idzie, kompletnie bezsensowne.

Źródło: Newseria

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.