Pod koniec ubiegłego miesiąca rząd indyjski zakazał w sumie 59 chińskich aplikacji, powołując się na obawy o bezpieczeństwo. Trzy z nich to produkty firmy UC Web, czyli UC Browser, UC News, i VidMate są własnością. Aplikacje te do tej pory były na tyle popularne w Indiach, że firma za nie odpowiedzialna miała nawet biura w tym regionie. Z powodu zakazu postanowiła je zamknąć i zwolnić wszystkich tamtejszych pracowników.

Problemy właścicieli UC Browser

Problemy właścicieli UC Browser

Warto jednak dokładniej przybliżyć genezę tej sytuacji. Otóż w odwecie za starcie indyjskich i chińskich żołnierzy na granicy himalajskiej, rząd indyjski ogłosił 29 czerwca zakaz stosowania 59 chińskich aplikacji. Następnego dnia, wszystkie te aplikacje zostały usunięte z tamtejszego Sklepu Play i Apple App Store. Dostawcy usług internetowych (ISP) w kraju nawet zablokowali dostęp do tych aplikacji i ich stron internetowych. Niektóre firmy, takie jak TikTok i Xiaomi wydały oficjalne oświadczeniem o zaprzestaniu świadczenia usług. Natomiast UCWeb wysłało list otwarty do swoich pracowników. Informuje ich w nim, że z powodu zaistniałej sytuacji zostali oni zwolnieni z pracy: 

Sytuacja ta wynika z zakazu nałożonego przez rząd Indii na UCWeb i Vmate, utrudniającego firmie dalsze świadczenie usług w Indiach.

Zobacz też: USA odcinają Huaweia od ponad 800 japońskich firm

UCWeb wydało również oświadczenie, w którym stwierdziło, że wstrzymało swoje usługi w Indiach, przestrzegając porządku rządowego. Jednakże nie wspomniał w nim o tym, czy całkowicie wycofuje się z Kraju nad Gangesem. Sama przeglądarka UC Browser miała 130 milionów miesięcznych aktywnych użytkowników w Indiach. Firma bezpośrednio zatrudniała około stu pracowników i stała za zleceniami dla kilkuset innych. Biorąc pod uwagę obecną sytuację wywołaną pandemią, nie jest to zbyt dobra wiadomość dla tych osób. Z drugiej strony biorąc pod uwagę niezwykle napięte stosunki pomiędzy dwoma mocarstwami i wysokie ryzyko konfliktu zbrojnego trudno się dziwić decyzji indyjskiego rządu.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.