Poczta Polska chce wykorzystać technologię RFID, aby szybciej sortować paczki. U państwowego operatora przesyłek trwa właśnie projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest właśnie wykorzystanie RFID do automatycznej identyfikacji paczek.

Poczta Polska stawia na RFID

poczta polska rfid

Obecnie w Poczcie Polskiej pracownicy identyfikują przesyłki poprzez każdorazowe skanowanie z bliskiej odległości kodów kreskowych. Technologia RFID pozwoli identyfikować paczki bezdotykowo z odległości kilku metrów. Automatyzacja i usprawnienie rejestracji zdarzeń, możliwość śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym, poprawienie bezpieczeństwa przemieszczanych przesyłek i zmniejszenie pracochłonności – to zalety wymieniane przez Pocztę Polską, mające zaistnieć po wdrożeniu RFID.

Według Poczty Polskiej wdrożenie RFID pozwoli na szybsze dostarczenie przesyłek do klientów. Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczął się w styczniu 2019. Został zaplanowany na 2,5 roku. Zakończenie prac powinno nastąpić w III kwartale 2021 roku. Niewykluczone jednak, że projekt potrwa dłużej, niż planowano. Przedstawiony powód to pandemia koronawirusa. Wyniki projektu będą punktem wyjścia do dalszych decyzji strategicznych związanych z implementacją rozwiązań RFID na szeroką skalę w całej spółce.

Czytaj także: Numer do Play przeniesiesz na poczcie – współpracy operatora z Pocztą Polską ciąg dalszy

Dotychczas zrealizowano cele, takie jak mapowanie i pomiary procesów, badania laboratoryjne, testy i badania grupy wybranych czytników RFID. Poczta Polska informuje, że realizuje poszczególne zadania w ramach projektu zgodnie z harmonogramem. Aktualnie trwają prace związane z bardziej zaawansowanymi testami znaczników i urządzeń (zmienne warunki, duże zagęszczenia obiektów). 

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.