Nawet z najlepszymi kartami microSD dla Raspberry Pi, możemy liczyć na maksymalną szybkości transmisji danych na poziomie około 40 MBps. Co gorsza, losowowe odczyty i zapisy ograniczają tę prędkość do około 5 MBps, a to właśnie one są tu najbardziej istotne. Aby uzyskać szybszą pamięć masową, można uruchomić Raspberry Pi z dysku SSD USB. Jest to jednak dość uciążliwe. Tracimy wtedy jeden port USB oraz wymiary samego urządzenia są znacznie większe.

Raspberry Pi z NVMe

Raspberry Pi z NVMe

Nie dziwi więc, że wielu fanów malinki chciałoby pójść o krok dalej i podłączyć urządzenie pamięci masowej bezpośrednio do magistrali PCIe. Niektórzy nawet próbowali modyfikować swój komputerek, aby to osiągnąć. Oczywiście takie zmiany jak najbardziej idą zgodnie z duchem projektu RaspberryPi, który jest dedykowany majsterkowiczom. Jednak mogą przestać być konieczne w najbliższej przyszłości. Wszystko dlatego, że Fundacja Raspberry Pi szuka sposobów, aby dodać obsługę pamięci masowej PCIe NVMe do następnej wersji swojego minikomputerka.

Zobacz też: Premiera iQOO U1 – kolejny świetny sprzęt w świetnej cenie

Podczas ostatniego odcinka podcastu Pi Cast Eben Upton powiedział, że on i jego zespół planują wypuścić w ciągu najbliższych 12 miesięcy kolejny model Raspberry Pi. Co jednak bardziej istotne, chcą do niego dodać wsparcie pamięci masowej NVMe. Niestety samo wsparcie nie oznacza możliwości podłączenia takiego nośnika. Do tego będzie wymagany specjalny moduł rozszerzeń, który będzie wyposażony w stosowny slot do podłączenia szybszej pamięci. Mimo wszystko to i tak jest to krok w dobrą stronę. Rozwiązanie to oszczędzi wiele pracy osobom, które potrzebują zdecydowanie szybszej pamięci w swoim minikomputerku. 

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.