Android_Market
Kolejne miesiące przynoszą coraz lepsze informacje związane z Androidem i wiele wskazuje na to, że obecny model funkcjonowania tego systemu bardzo dobrze się sprawdza. Okazuje się, że Google ma kolejne powody do zadowolenia.

W momencie debiutu Android Marketu, a nawet długo po nim, pojawiały się liczne obawy związane z tym, czy tej usłudze uda się powtórzyć ogromny sukces, jaki odniósł AppStore. Stale zwiększająca się liczba aktywnych programistów, jak i samych aplikacji jest jednak dobrym znakiem i świadczy o tym, że zainteresowanie Androidem jest coraz większe.

Do tej pory pojawiają się dyskusje związane z jakością aplikacji oferowanych na Androida – dla wielu osób pod tym względem Android Market jest mniej atrakcyjny niż AppStore. Prawda jest jednak taka, że w obu sklepach znajdziemy dużą liczbę bezużytecznych, jak i bardzo funkcjonalnych aplikacji.

Jednym z wielu wskaźników dotyczących rozwoju Android Marketu jest liczba pobrań aplikacji. Okazuje się, że zgodnie z danymi zgromadzonymi przez ABI Research, ok. 44 procent wszystkich aplikacji pobieranych ze sklepów trafia na smartfony z systemem Android. Drugie miejsce zajmuje iOS z udziałami na poziomie 31 procent.

Dynamika wzrostu Android Marketu jest naprawdę imponująca. W 2009 roku użytkownicy Androida odpowiadali zaledwie za 11 procent wszystkich pobrań aplikacji. Bardzo duża liczba dostępnych smartfonów z Androidem sprawia, że Android Market jest bardzo mocno oblegany, ustanawiając kolejne rekordy popularności.

Android Market nadal oferuje mniejszą liczbę aplikacji niż największy konkurent – AppStore. Najprawdopodobniej jednak zmiana na pozycji lidera jest tylko kwestią czasu. Ogromny wpływ na dalszy bieg wydarzeń będą mieć przede wszystkim producenci smartfonów z Androidem, a zdecydowana większość z nich doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym systemem jest Android.

Całkowita liczba pobrań aplikacji na smartfony w 2011 roku jest szacowana na ok. 29 miliardów. Jak duży oznacza to wzrost w porównaniu do ubiegłego roku? Sumując wszystkie pobrania aplikacji z dostępnych sklepów w 2010 roku, firma ABI Research otrzymała wynik na poziomie 9 miliardów.

źródło: InfoWorld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula