Rejestr dokumentów publicznych

Rejestr dokumentów publicznych – MSWiA uruchomiło nowy portal

2 minuty czytania
Komentarze

Rejestr dokumentów publicznych od MSWiA (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) jest już dostępny publicznie. Co za tym idzie, każdy, kto ma ochotę i potrzebę, może sprawdzić, jak wyglądają dokumenty obowiązujące w Polsce i jak poznać czy są oryginalne. MSWiA uruchomiło portal, ponieważ przewidziała to ustawa o dokumentach publicznych, która weszła w życie w lipcu zeszłego roku.

Rejestr dokumentów publicznych od MSWiA

Rejestr dokumentów publicznych
Fot. MSWiA

Od 12 lipca, każdy może już korzystać z portalu MSWiA. Rejestr dokumentów publicznych pozwala na samodzielne zapoznanie się z tym, jak wyglądają obowiązujące wersje dokumentów (dowód osobisty, paszport, karta pobytu). To pozwala na upewnienie się, czy mamy do czynienia z dokumentem prawdziwym, czy fałszywym. Liczba dokumentów ma być stale rozszerzana, ale jeszcze nie sprecyzowano, kiedy te zostaną dodane do portalu. Wprowadzenie tego typu rejestru ma ułatwić wykrywalność oszustw (np. branie pożyczek na sfałszowany dowód), ale to już będzie po stronie samych sprawdzających dokument.

Utworzenie rejestru zostało przewidziane w ustawie o dokumentach publicznych, która weszła w życie w lipcu 2019 r. Głównym celem ustawy jest walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów. Fałszywe dokumenty są wykorzystywane w wielu przestępstwach związanych między innymi z przestępczością gospodarczą czy też finansową. Na podstawie sfałszowanych dowodów czy paszportów przestępcy tworzą również fikcyjne tożsamości.

Zobacz też: Dzień bez telefonu – czy ma to sens?

Zanim wspomniana wyżej ustawa weszła w życie, przepisy odnośnie dokumentów, znajdowały się w ponad 400 różnych aktach prawnych. Zapisy ustawy pozwoliły na to, by wszystko uporządkować, a sam rejestr jest tego przykładem.

Źródło: MSWiA

Motyw